11. prosince 2017 16:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin vyzval k obnovení rozhovorů mezi Palestinou a Izraelem. I o Jeruzalému

Ruský prezident Vladimír Putin vyzval k okamžitému obnovení přímých izraelsko-palestinských rozhovorů o všech sporných otázkách, včetně statusu Jeruzaléma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimír Putin vyzval k okamžitému obnovení přímých izraelsko-palestinských rozhovorů o všech sporných otázkách, včetně statusu Jeruzaléma. | foto: AP/ČTK

KÁHIRA/PRAHA Ruský prezident Vladimir Putin při pondělní návštěvě Káhiry vyzval k obnovení izraelsko-palestinských jednání zejména o statusu Jeruzaléma. Putin tak reagoval na deklarativní uznání města za metropoli Izraele ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Putin vyzval k „okamžitému obnovení přímých izraelsko-palestinských rozhovorů o všech sporných otázkách, včetně statusu Jeruzaléma“, uvedla podle oficiálního simultánního překladu z ruštiny do arabštiny agentura AFP.

Rozhodnutí Donalda Trumpa o jednostranném uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele kritizovalo mezinárodní společenství, zejména arabské země, kde vypukla série protestů. Od středy si střety na palestinských územích vyžádaly životy čtyř Palestinců a více než tisícovku zraněných.

Putin, který navštívil Egypt naposledy v únoru 2015, rovněž podle agentury Reuters řekl, že „všechny kroky, které předcházejí možnou dohodu mezi Izraelem a Palestinci, jsou kontraproduktivní a destabilizující“.

Putin má ještě v pondělí navštívit také Turecko, kde se sejde se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz