Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Chemické zbraně? To je nehorázný nesmysl, vzkázal Obamovi Putin

USA

  12:25aktualizováno  16:33
MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin označil americká obvinění Damašku z užití chemických zbraní za "nehorázný nesmysl". Požádal, aby USA předložily důkazy pro svá tvrzení v Radě bezpečnosti OSN, jinak americké stanovisko neobstojí.

Vladimir Putin foto: Reuters

Moskva podle prohlášení ruské diplomacie by jakoukoliv americkou vojenskou akci proti Sýrii s pominutím Rady bezpečnosti OSN považovala za "akt agrese".

John Kerry, ministr zahraničí USA.

Americký ministr zahraničí John Kerry v pátek prohlásil, že USA jsou si na základě informací, které získaly tajné služby, jisté, že syrský režim podnikl 21. srpna u Damašku chemický útok. Viníci musejí být podle amerického ministra potrestáni. Rakety se zatím neidentifikovanou nervovou látkou byly vypáleny z míst kontrolovaných Asadovým režimem, řekl Kerry.

"Za situace, kdy syrská armáda (vládní vojska) je v ofenzivě, je nehoráznou hloupostí hovořit o tom, že syrská vláda použila chemické zbraně," prohlásil Putin před novináři.

Podpora pro USA

Připomněl, že právě Damašek žádal mezinárodní společenství prověřit případy, kdy chemické zbraně použili povstalci, ale to se bohužel nestalo. Teď jsou vládní vojska dokonce v ofenzivě. "Proto jsem přesvědčen, že nejde o nic více než o provokaci ze strany těch, kdo chtějí zatáhnout do syrského konfliktu další země a získat podporu od nejsilnějších účastníků mezinárodního života, především USA," řekl Putin.

ČTĚTE TAKÉ

Případný vojenský zásah by podle něj pomohl právě povstalcům a jejich "sponzorům". "Syrská vládní vojska útočí, takzvaní povstalci jsou v těžké situaci, protože nemají takové zbraně jako vládní vojska, chybí jim letectvo, obrněná technika, moderní rakety a dělostřelectvo. Co je třeba udělat pro sponzory takzvaných povstalců a pro ty, kdo stojí za sponzory? Pomoci zaplnit mezeru ve schopnostech povstalců. Východisko je jen jedno: sami zasadit údery. Jestli k tomu dojde, bude to krajně smutné."

Putin také vybídl amerického prezidenta Baracka Obamu, aby jako nositel Nobelovy ceny za mír pomyslel na příští oběti případné intervence v Sýrii. Hlasování britského parlamentu proti zásahu v Sýrii podle Putina vypovídá o tom, že mezi západními politiky jsou tací, kteří se řídí zdravým rozumem. Ruský prezident navrhl, aby se o situaci v Sýrii hovořilo na summitu G20, který se uskuteční koncem příštího týdne v Petrohradu.

Ruská média předpokládají, že odjezd inspektorů OSN ze Sýrie v neděli časně ráno zvyšuje pravděpodobnost americké vojenské operace proti režimu Bašára Asada.

Obama dříve potvrdil, že zvažuje "omezenou akci a širokou škálu možností". Konečné rozhodnutí k zásahu vůči syrskému režimu však ještě nepřijal.

Francouzský prezident François Hollande v pátečním telefonickém rozhovoru se svým americkým protějškem Barackem Obamou zdůraznil, že Francie je pevně odhodlána reagovat na útok, který podle obou zemí bezpochyby provedl Asadův režim. Elysejský palác krátce poté vydal prohlášení, podle kterého oba prezidenti vyzvali mezinárodní společenství k "tvrdému vzkazu" pro syrský režim. O jeho konkrétní podobě však Obama dosud nerozhodl.

ČTĚTE TAKÉ

Průzkum ukázal, že s francouzskou účastí nesouhlasí 64 procent Francouzů. Většina reprezentovaná 54 procenty respondentů průzkumu pak nevěří, že prezident Hollande akci francouzské armádě nařídí. Celkem 35 procent lidí pak dalo najevo obavy, že případný zásah může uvrhnout celý blízkovýchodní region do konfliktu. Dva další průzkumy zveřejněné tento týden podle Reuters signalizovaly mírnou podporu francouzských voličů pro zásah.

Cameron po "syrském" nezdaru v parlamentu chystá vládní změny

Britský premiér David Cameron se po nezdaru v dolní komoře parlamentu ohledně účasti na úderech v Sýrii chystá provést změny ve vládě. Tvrdí to list Daily Telegraph, podle něhož by se to mělo týkat i odchodu několika ministrů. Za neúspěch totiž prý může i špatná příprava a stranická nekázeň.

Podle dalšího britského deníku Independent by mezi postiženými měl být i předák Konzervativní strany v Dolní sněmovně George Young, který je odpovědný za stranickou disciplínu. Měl se postarat o to, aby konzervativní poslanci vládní návrh zapojení Británie do vojenské akce v Sýrii podpořili v dostatečném počtu.

Sněmovna ale ve čtvrtek večer zaujala negativní stanovisko v poměru 285 ku 272 hlasům. Proti návrhu "zvedlo ruku" i 30 poslanců Cameronovy Konzervativní strany a 31 se zdrželo. Další dva prý hlasování propásli, protože neslyšeli gong, jeden nepřišel z "rodinných důvodů" a tři se vůbec na narychlo svolaném zasedání dolní komory neobjevili, napsal Daily Telegraph.

Konzervativní komentátoři listu hovoří o "velkých zmatcích" v řadách toryů. Dobře informovaný zdroj poznamenal, že Cameron je pořádně naštvaný, protože si tímto nezdarem udělal pěknou ostudu doma i ve světě. Britská média ale s rozladěním věnují velkou pozornost i skutečnosti, že by postavení nejbližšího spojence Washingtonu mohla nyní převzít Paříž, která údery v Sýrii na rozdíl od Londýna podpořila.

"Ztratili jsme své zvláštní postavení... ve prospěch Francie," zabědoval deník The Sun, který podle agentury AFP obvykle hraje na strunu francouzsko-britské rivality.

"Spojené státy přehlížejí Británii a přátelí se s Francouzi," zhrozil se další list Daily Mail poté, co americký ministr zahraničí John Kerry v pátek označil Francii za "nejstaršího spojence" USA, a přitom se ani slovem nezmínil o Británii, bez ohledu na "zvláštní vztahy", které s ní má.

Autoři: ,