Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Putin: Za Panama Papers stojí nepřátelé Ruska, vadí jim jednota našeho lidu

Vladimír Putin

  16:06
MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek v Petrohradě označil zveřejnění takzvaných Panamských dokumentů o firmách svých přátel v daňových rájích za pokus destabilizovat situaci v Rusku jeho nepřáteli, kterým vadí „jednota a semknutost ruského lidu“. Sám v dokumentech žádnou „korupční složku“ nenašel.

„Jaká Panama?“ Ruští policisté stojí před plakáty, které se objevily na autobusových zastávkách v Moskvě po aféře Panama Papers, v níž prostřednictvím svých nejbližších přátel a spolupracovníků figuruje i Vladimir Putin. foto: Reuters

Dokumenty uniklé z panamské právní firmy Mossack Fonseca hovoří o masivních převodech ve výši dvou miliard dolarů (47 miliard korun) lidmi z blízkého okolí ruského prezidenta Vladimira Putina. Právní společnost tvrdí, že se stala obětí hackerského útoku a že média charakter její činnosti překroutila.

Putin připomněl, že jeho jméno není v dokumentech uniklých z panamské právní kanceláře vůbec zmíněno. Podezření, že jeho přítel, petrohradský hudebník Sergej Roldugin prý mohl přes své firmy v daňových rájích vyprat miliardy dolarů, označil za „nesmysl“.

Protestující v Moskvě volali po žalobě na Putina, skončili v rukách policie

Roldugin se podle prezidenta sice pokouší podnikat, ale na miliardy si rozhodně nepřišel. „Skoro všechny peníze, které vydělal, utratil v cizině za hudební nástroje, které přivezl do Ruska,“ řekl Putin a zdůraznil, že je hrdý na takové lidi, a to tím spíše, že Roldugin z vlastní kapsy platí koncerty propagující ruskou kulturu v cizině. „Jsem hrdý, že mám takové přátele,“ řekl.

Zleva Sergej Roldugin, Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv.
„Putin. Offshore. Impeachment.“ Proti demonstrantům v Moskvě zakročila policie.

Prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov již dříve celou aféru označil za informační útok proti Putinovi, za pokus o jeho diskreditaci před příštími prezidentskými volbami v roce 2018, v nichž by se Putin mohl ucházet o další znovuzvolení do čela státu. Prý jde o „putinofobii“ a pokus zastínit ruské úspěchy v boji proti Islámskému státu v Sýrii.

Echo Moskvy: Putina kauza Panama Papers mine. On přece peníze nepotřebuje

Společnost Mossack Fonseca se hájí tím, že za 40 let nikdy nebyla obviněna z kriminální činnosti. Zakládání offshoreových společností či působení politiků v jejich vedeních samo o sobě není ilegální. Záleží na legislativě dané země, jak na věc pohlíží.

Ruská generální prokuratura se v úterý vyjádřila, že prověří informace médií o Rusech a ruských firmách, údajně zapletených do podezřelých transakcí v cizích daňových rájích. Cílem je podle mluvčího prokuratury zjistit, zda zmíněné počínání ruských občanů neodporovalo ruským zákonům, mezinárodnímu právu či ruským závazkům čelit korupci a praní špinavých peněz.

‚Operace v Sýrii splnila cíl’

Vladimir Putin ve čtvrtek rovněž chválil ruské vojenské operace v Sýrii. Splnily podle něj svůj hlavní cíl, neboť posílily syrské státní struktury. Syrská armáda v minulých dnech zintenzivnila boje proti radikálům v provincii Aleppo a hlášeny jsou také útoky radikálů přes tureckou hranici.

Podle Putina je třeba zabránit rozpadu státu, čímž se omezí příliv uprchlíků do Evropy. Rusko vyslalo kontingent do Sýrie loni v září, v polovině letošního března nechal Putin část vojska stáhnout. Rusové ale nadále v Sýrii působí a podílejí se na operacích proti radikální organizaci Islámský stát (IS). Příměří bylo vyhlášeno koncem února, avšak radikálů se netýká.

Hrdinné Rusko proti IS v Sýrii? Příběh s příliš mnoha ‚ale‘, míní ruský komentátor

Francie ale obvinila syrskou vládu z porušování příměří a také z blokování humanitární pomoci a šéf humanitární mise v Sýrii Jan Egeland podle médií upozornil, že se poskytování pomoci zpomaluje. Důvodem jsou podle Egelanda blokády měst, v nichž pokračují vládní jednotky a jejich spojenci. Egeland ale také řekl, že se plánuje evakuace 500 nemocných a zraněných a také jejich rodin z měst Madájá, Zabadání, Fúa a Kafrajá.

Podle Egelanda se očekávalo, že humanitární zásobování se bude zlepšovat. „Duben pro nás měl být nejúspěšnější měsíc, ale zásobování se nezlepšuje, nýbrž zpomaluje,“ řekl dnes Egeland v Ženevě.

OSN zprostředkovává od ledna mírové rozhovory, které mají přinést dohodu o přechodné vládě, jež připraví novou ústavu a volby. Konala se zatím dvě kola, třetí je ohlášeno na příští týden. Koordinátorem jednání je zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura, který dnes posunul původně ohlášený termín o dva dny. Rozhovory měly začít 11. dubna, podle dnešního de Misturova vyjádření ale začnou až 13. dubna.

Před ženevským jednáním pojede do Damašku a Teheránu rozhovory připravit a chce se sejít také se zástupci Saúdské Arábie. Írán a Saúdská Arábie podporují soupeře v syrské válce - zatímco Írán stojí za Damaškem, Rijád za jeho oponenty. De Mistura ve čtvrtek řekl, že nové kolo musí být „konkrétní a zahájit skutečné politické předání“ moci.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!