Pátek 24. června 2022, svátek má Jan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putin zahájil návštěvu Turecka. Vrcholem bude summit s prezidentem Íránu Rúháním

Svět

  17:11aktualizováno  22:00
ANKARA - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se sešel v Ankaře se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, který v úterý zahájil dvoudenní návštěvu Turecka. Jde o první Putinovu cestu do zahraničí od jeho březnového opětovného zvolení prezidentem. První společným bodem programu bylo oficiální zahájení ruské výstavby jaderné elektrárny v tureckém Akkuyu.

K Putinovi a Erdoganovi se připojí na tureckém summitu ještě prezident Íránu Rúhání. foto: ČTK

Putin, který se v Turecku zdrží do středy, při této příležitosti řekl, že je vděčný Turecku, že výstavbě jaderné elektrárny dalo status strategického projektu, což znamená, že bude jeho úspěšné realizaci věnovat výrazné úsilí. Elektrárna v Akkuyu by měla pokrýt deset procent turecké spotřeby elektřiny. Podle Erdogana investice do projektu překročí 20 miliard dolarů (413 miliard Kč).

Elektrárnu, jejíž reaktor má zahájit provoz v roce 2023, začíná budovat ruská státní společnost Rosatom, která v ní má vlastnit 51procentní podíl. Pro zbytek hledá společníky. Podle tureckého listu Daily Sabah ale potenciální turecké partnerské společnosti z projektu v únoru ustoupily.

Hlavním bodem spolupráce je výstavba plynovodu Turkish Stream

Oba prezidenti, kteří položení „základního kamene“, ve skutečnosti betonování základní desky, sledovali prostřednictvím živého videopřenosu, se věnovali i dalším společným hospodářským projektům.

Jde zejména o výstavbu plynovodu Turkish Stream, který navrhlo Rusko před několika lety jako náhradu za nezdařený plán plynovodu South Stream obcházejícího Ukrajinu. Jednou z větví plynovodu Turkish Stream má téct ruský plyn do Turecka a druhou do jižní Evropy. Stavba má být dokončena koncem příštího roku. Podle Erdogana výstavba druhé větve rychle postupuje.

Rusko má Turecku také dodat moderní protiraketové střely S-400, které by přes výhrady Severoatlantické aliance měla Ankara obdržet podle dohody z prosince do roku 2020. Putin v úterý podotkl, že Rusko dodávku komponentů urychlí. A Erdogan nevyloučil i turecko-ruskou spolupráci na dalších vojenských projektech. Bližší podrobnosti ale neposkytl.

Ve středu mají Putin s Erdoganem na programu setkání s íránským prezidentem Hasanem Rúháním. Zaměřit se mají na otázku posílení příměří v Sýrii. Očekává se společné prohlášení.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat