9. května 2015 9:57, aktualizováno  12:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pompézní vojenská přehlídka ukázala světu sílu Ruska. Putin děkoval veteránům

T-14 Armata je nejnovějším modelem ruských tanků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy T-14 Armata je nejnovějším modelem ruských tanků. | foto: Reuters

MOSKVA K 70. výročí konce války se v Den vítězství na Rudém náměstí konala tradiční vojenská přehlídka. Ta letošní však byla něčím jiná. Rusko na ní představilo nové bojové stroje a vojenskou techniku. Prezident Putin událost zahájil, přičemž poděkoval sovětskému lidu. Právě ten podle něj rozhodl o výsledku války.

Putinův projev zahájil největší vojenskou přehlídku v moderních ruských dějinách, kterou Kreml uspořádal jako připomínku 70. výročí válečného vítězství, ale i jako ukázku rostoucí bojeschopnosti armády a demonstraci síly v době napjatých vztahů se Západem. Většina pozvaných hostů ze zahraničí se ale na Rudé náměstí nedostavila kvůli agresivní politice Ruska vůči Ukrajině. Přítomen nebyl ani český prezident Miloš Zeman, který do Moskvy přicestoval v pátek.

Putin v projevu poděkoval sovětským veteránům za jejich válečné úsilí, které před 70 lety vyvrcholilo dobytím Berlína. „Znovu si uvědomujeme velikost vítězství nad nacismem, byl to sovětský lid, kdo rozhodl o konečném výsledku války,“ řekl Putin. Poděkoval zároveň západním válečným spojencům za jejich příspěvek k vítězství.

„Našim společným úkolem se musí stát vypracování systému rovnoprávné bezpečnosti všech států odpovídající soudobým hrozbám, který bude vybudován na regionálním a globálním základě mimo vojenské bloky,“ řekl Putin.

Podle oficiálního sdělení Kremlu na moskevské oslavy dorazilo sedmadvacet státníků, největšímu zájmu místních médií se těší prezidenti Kuby, Číny a Indie a generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Zeman má během přehlídky v plánu debatu se slovenským premiérem Robertem Ficem, který se rovněž rozhodl armádní defilé ve svém programu vynechat.

Na Rudém náměstí se za jasného jarního počasí představilo kolem 16 tisíc ruských vojáků a veteránů, pochodovat do centra Moskvy přišli i příslušníci spřátelených armád z několika postsovětských zemí, a také vojáci ze Srbska, Mongolska, Indie a Číny. Přehlídka měla čtyři části, postupně se zaplněným tribunám představily historické zbraně a vojáci v dobových sovětských uniformách, pěší oddíly ruské armády, motorizované jednotky a letectvo.

Novinky ruské vojenské techniky

Nebývalý zájem ruských médií už před oslavami vyvolaly nové obrněnce Armata, na jejichž platformě vzniká střední tank T-14, bojové vozidlo pěchoty, samohybné dělo a obrněný transportér. Obdiv Moskvanů nesnížil ani fakt, že při generální zkoušce jeden z tanků vypověděl poslušnost.

V přehlídce se představila i řada dalších nových zbraní a jejich prototypů, které mají být základem ambiciózního programu přezbrojení ruské armády do roku 2020. Patří k nim moderní mobilní protitankové systémy Kornet, nové typy samopalů Kalašnikov nebo poprvé do vojenské přehlídky zařazené mezikontinentální balistické rakety Jars. Do pochodu vojákům na Rudém náměstí vyhrávalo tisíc armádních muzikantů.

Vojenské přehlídky, koncerty pod otevřeným nebem, ohňostroje a slavnostní pochody se dnes uskutečnily prakticky ve všech ruských městech. V řadě z nich zněl dnes z tlampačů hlas legendárního sovětského rozhlasové hlasatele Jurije Levitana, který před 70 lety Rusům oznámil podpis aktu bezpodmínečné kapitulace Německa. V několika městech se v přehlídce objevily i rakety země-vzduch typu Buk-M, tedy stejná zbraň, která podle expertů sestřelila loni v létě nad Donbasem malajsijský dopravní letoun.

Informace o výši nákladů na organizaci nebývale velkorysých oslav se v ruských médiích neobjevila. Jejich nemalou součástí bude nepochybně ochrana bezpečnosti účastníků, do níž se kromě desetitisíců policistů a vojáků zapojili i uniformovaní kozáci na koních.

Ruská bojová vozidla BMD-4M při přehlídce.
Vězněný vědec byl propuštěn v rámci amnestie vyhlášené u přílležitosti oslav...

Zvlášť okázalá byla v sobotu vojenská přehlídka v Rostově na Donu, městě vzdáleném jen několik desítek kilometrů od neklidného východoukrajinského Donbasu. Nad městem prolétaly desítky bitevních a bombardovacích letounů a bojových vrtulníků, poprvé na centrální Divadelní náměstí vyjely nové ruské obrněné automobily Tajfun.

Bojové oddíly povstalecké domobrany se představily i v Doněcku, největším východoukrajinském městě kontrolovaném proruskými separatisty. Ukázku ruských zbraní viděli i obyvatelé anektovaného ukrajinského Krymu. Podle ruské agentury TASS mnozí Rusové považují právě krymský Sevastopol za hlavní centrum letošních oslav válečného vítězství. V přehlídce se tam objevila i kolona motorkářského klubu Noční vlci.

V Kyjevě ukrajinská armáda kvůli neustávajícím přestřelkám v Donbasu od vojenské přehlídky upustila, připomínka výročí konce války se omezila na pochod vojenských hudeb. Separatisté to označili za urážku válečných obětí.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.