24. prosince 2013 11:53, aktualizováno  14:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putinova amnestie zastavila stíhání prvních aktivistů Greenpeace

Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin | foto: Reuters

MOSKVA V rámci amnestie vyhlášené prezidentem Vladimirem Putinem zastavili Rusové trestní stíhání prvních aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Další prý přijdou na řadu v příštích dnech, informovala agentura Interfax s odvoláním na advokáta Andreje Sučkova. Aktivisté skončili za mřížemi v polovině září kvůli protestu u ruské ropné plošiny Prirazlomnaja v Barentsově moři.

"Každý účastník v doprovodu právníka přijde k vyšetřovateli, který mu toto rozhodnutí oznámí. Dnes to budou jeden až dva lidé, zítra nebo pozítří zbytek," uvedl právník hnutí Sučkov. Podle britské BBC si zatím rozhodnutí o zastavení trestního stíhání vyslechl jen jeden aktivista. Jde o Anthonyho Perretta z Walesu, který se již začal připravovat na svůj odjezd ze země.

ČTĚTE TAKÉ:

Ruské ozbrojené komando zadrželo třicetičlennou posádku lodi Arctic Sunrise organizace Greenpeace 19. září. Na palubě bylo 26 cizinců. Všichni aktivisté byli do konce listopadu ve vazbě, poté je pustil soud na svobodu, nesměli však opustit Rusko. Vyšetřovatelé je původně obvinili z "pirátství", než obvinění zmírnili na "výtržnictví".

Ruský prezident minulý týden ve čtvrtek na tiskové konferenci uvedl, že akce Greenpeace mohla být provedena "na zakázku" s cílem zabránit Rusku ve využívání arktického šelfu. Naznačil tak, že by v pozadí mohla být některá z konkurenčních zemí, žádnou ale nejmenoval. Již tehdy ale dodal, že na aktivisty se nejspíš bude vztahovat amnestie, kterou o dva dny dříve schválila Státní duma, dolní komora parlamentu. Díky ní může vyjít z vězení až 20.000 lidí.

V rámci amnestie se již dostal na svobodu i kritik Kremlu a ruský oligarcha Michail Chodorkovskij. Někdejší nejbohatší Rus vyšel z vězení minulý týden v pátek po deseti letech strávených za mřížemi. O několik hodin později přiletěl do Berlína, kde se v sobotu setkal se synem Pavlem a rodiči.

V pondělí pak opustily věznice i dvě členky ruské punkové skupiny Pussy Riot. Nejdříve byla propuštěna v Nižním Novgorodu Marija Aljochinová, poté se v Krasnojarsku dostala na svobodu i Naděžda Tolokonnikovová. Obě si odpykávaly dvouletý trest za "punkovou modlitbu" proti prezidentu Vladimiru Putinovi, kterou uspořádaly loni v únoru v moskevském chrámu Krista Spasitele. Do vypršení trestu jim zbývalo čtvrt roku.

Lidovky.cz, ČTK

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na Lidovky.cz