12. března 2018 6:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putinova generace. Podle průzkumů jsou mladí lidé jeho největší fanoušci

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

PRAHA V Rusku má prezident Vladimir Putin podle průzkumů jednu opravdu silnou skupinu příznivců. Jsou jimi mladí studenti, kteří nezažili život před Putinem. Jsou si vědomi toho, že jejich současný prezident není ideální, ale změnu v nastávajících prezidentských volbách volit nechtějí.

18. března se budou v Rusku konat  prezidentské volby a podle průzkumů to vypadá, že 65letý bývalý důstojník KGB, který podle amerického deníku The Washington Post  obrátil chaotickou ruskou demokracii v autoritářský režim, obhájí svůj mandát a stane se tak počtvrté prezidentem. Putin se zbavil opozice díky kontrole hlavních ruských televizních stanic, bezpečnostních služeb a soudnictví, píše The Washington Post.

Prosincové průzkumy, které dělala nezávislá ruská firma Levada Center, ukázaly, že 81 procent dospělých by volilo v prezidentských volbách Vladimira Putina. Přes 86 procent Rusů ve věku 18 až 24 let by svůj hlas dalo taktéž současnému prezidentovi. Další výsledky ukázaly, že přes 67 procent Rusů ve věku 40-60 let věří, že jejich země jde správným směrem.

Ruský prezident Vladimir Putin při tiskové konferenci v Moskvě.
Ruské město Kurgan.

Podle průzkumů Levada Center přitom přes 60 procent studentů čerpá informace ze zahraničních serverů, jak je tedy možné, že věří propagandistickým zprávám v ruské státní televizi? Podle politologa Gleba Pavlovského se mladí na zahraničních stránkách utvrzují, že Západ chce sesadit Putina a hází Rusku  klacky pod nohy. „Víra v Putina je tím pádem ještě větší,“ míní politolog.

Podle listu The Washington Post mladí v Rusku hlavně řeší, jestli mají osobní svobodu na internetu, možnost cestovat, vybrat si vysokou školu. „Místo toho, aby se zabývali Putinovými zásahy proti opozici, řeší, jestli mají dostupný internet,“ stojí v deníku.

Mladí lidé jsou Putinovi největší fanoušci

Jekatěrina Mamajová, 20letá studentka žurnalistiky, žije v Kurganu v Rusku. Ví, že média v její zemi nejsou objektivní, i přesto bude volit Vladimira Putina. Mamajová si každý den cestou na přednášku čte zahraniční zpravodajské servery, které se podle ní staví k Rusku velmi ostře. „Duše mladého studenta vyrůstajícího v Rusku touží po silném politikovi, který nás bude chránit nejen nyní, ale i v budoucnu,“ říká Mamajová.

Dnešní ruská mládež neví, jaký byl život před Putinem, který se před osmnácti lety stal předsedou vlády. „Vyrostli s ním a i když ví, že má své chyby, většině to nevadí. Během dospívání jim nic nechybělo, proto Putinovi věří a dají mu svůj hlas,“ říká politolog Pavlovsky.

Jekatěrina Mamajová.

Yekaterina Mamay

„Uvědomte si, že je dobré žít pod jeho ochranou. Máte vše, co potřebujete,“ říká Dmitrij Šaburov, 18letý začínající podnikatel. „Když se ráno probudím ve svém bytě a uvědomím si, že jsem svobodný a nikdo mě k ničemu nenutí, proč bych chtěl žít v jiném Rusku, kde by nám vládl někdo jiný? Od Putina už víme, co čekat, a mně to tak vyhovuje,“ řekl Šaburov listu The Washington Post.

„Čím jsem starší, tím více si uvědomuji, že každý člověk má své chyby a není ideální. Dříve jsme na tom ekonomicky byli hrozně, avšak Putin nás z toho vysekal. Dokud jsou lidé spokojení, tak proč bychom měli volit změnu? Ne vždy je situace ideální, ale bez Putina bychom nebyli takto úspěšná země. Po patnácti letech si na něj zvyknete jako na prezidenta,“ reagoval Šaburov na dotaz, proč je Putinovým příznivcem.

„Motivace mladých studentů se často odráží v historii jejich rodin. Většina z nich žila v bídě a neměla ani práci. Nyní ji však mají a jejich děti vyrůstají v prostředí, které jim klade na srdce, aby Putina uctívali. Jejich rodiče se domnívají, že se mají lépe díky němu,“ píše The Washington Post.

Avšak začátek Putinovy kariéry začal podle britského deníku The Guardian pro současného prezidenta shodou šťastných náhod, neboť stoupla cena ropy a Rusko z toho významně profitovalo, tím pádem se ekonomická situace v Rusku rapidně zlepšila a lidé tento úspěch připisovali Putinovi. „Kdyby tomu tak nebylo, Putin by se u moci neudržel,“ píše deník.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!