Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putinova maniakální touha po rozkoši na stránkách Němcovových sešitů

Němcov ve svých slavných sešitech rozebíral Putinovu „maniakální touhu“ setrvat... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Němcov ve svých slavných sešitech rozebíral Putinovu „maniakální touhu“ setrvat... | foto: Reuters // Koláž Lidovky.cz

MOSKVA/PRAHA Své kritické zprávy o korupci v zemi zveřejňoval Boris Němcov v proslulých sešitech. Slibovanou zprávu o přítomnosti ruských vojsk na východní Ukrajině už ale zveřejnit nestačil.

Po Němcovově smrti byl moskevský byt zavražděného opozičníka zapečetěn. Němcovovi přátelé se obávají, že již nedokáží dohledat materiály a dokončit poslední ze sešitů, ve kterých Němcov veřejnost přesvědčoval o zločinnosti režimu Vladimira Putina.

Lužkov. Výsledky

Tak se jmenoval první ze sešitků, které Němcov vytvořil spolu se svým kolegou Vladimirem Milovem v roce 2009. Text byl doplněn množstvím grafů, mapek a fotografií. Bylo vidět, že Němcov nebyl jen politik, ale i exaktní fyzik. Obvinění z korupce starosty Moskvy Jurije Lužkova a jeho týmu bylo podložené, vyargumentované a doplněné řadou svědectví. „Korupce v Moskvě prostupuje prakticky všemi obory lidské činnosti. Ve skutečnosti korupce přestala být problémem, ale stala se systémem,“ napsal Němcov.

Putin. Výsledky. 10 let

Tento sešit se stal propracovanou obžalobou prezidenta Vladimira Putina a celého systému, který vytvořil. „Dnes se zlodějna byrokracie vyšplhala do mnoha miliard, ale je ukrytá za desítkami tajných benefitů velkých aktiv, za kterými stojí mocní ‚přátelé prezidenta Putina‘. Informace o skutečných majitelích je pečlivě střežena tajnými službami…“ Stálo v brožuře zveřejněné v roce 2010. Autoři dokázali vytisknout milion kusů.

Putin. Korupce

Šlo vlastně o volné pokračování předchozího sešitu. Vyšel v březnu 2011 a pojednával především o obohacování prezidenta Putina a jeho přátel. Popisuje zde například 26 paláců a pět jachet, kterých si užívali Putin a premiér Dmitrij Medveděv.

Co si asi říkají? Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv na přehlídce

Ruští vládci: prezident Putin a premiér Medveděv.

Putin. Život na galérách

Tato expertní zpráva vyšla v srpnu 2012. Opět popisovala paláce, jachty, automobily, letadla a další předměty rozkoše, kterými se těší ruská politická elita. Podle Němcovova tvrzení Putin může užívat dvacet paláců a vil, deset z rezidencí získal prezident za posledních 12 let. Letecký park hlavy Ruska čítá 43 letouny, 15 vrtulníků, to celé zhruba za miliardu dolarů. Do prezidentské flotily patří čtyři lodě celkem za tři miliardy rublů. Podle tvrzení v brožuře 11 exemplářů hodinek, které mívá Putin na ruce, muselo stát nejméně 22 milionů rublů. Jak známo, hodinky jsou prezidentovou slabostí, stejně jako je má v oblibě ruský patriarcha Kirill. Němcov ve zprávě rozebírá Putinovu až „maniakální touhu“ setrvat navždy u moci, žít v atmosféře všemoci a rozkoše.

Zimní hry v subtropech

Na této zprávě si Němcov dal zvlášť záležet. Narodil se totiž v Soči. Označil olympiádu za jednu z hlavních afér současného Ruska. Přišla ruský stát na víc než 50 miliard dolarů a stala se tak nejdražší v lidské historii, nejbezohlednější a nejabsurdnější. Marné bylo Němcovovo volání směrem k evropským lídrům, aby nejezdili do Soči, dokud budou v Rusku političtí vězni. Nakonec olympiádu mnozí, včetně prezidenta Miloše Zemana, navštívili.

Putin. Válka

Poslední sešit, který by se nejspíš těšil mimořádné pozornosti, Němcov dopsat nestačil. Podle Němcovových přátel měl opoziční politik už dostatek důkazů o přítomnosti ruských vojsk v Donbasu.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!