Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Poselství shůry: Putinova řeč o silné armádě nadchla ruské politiky

Projev Vladimira Putina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projev Vladimira Putina. | foto: ČTK

Nadšený aplaus ruských médií i politiků vyvolal parlamentní projev prezidenta Vladimira Putina, v němž bilancoval politiku Kremlu s důrazem na stav ekonomiky a ukrajinskou krizi. Ruská zpravodajská televize Rossija 24 ještě před zahájením Putinovy řeči označila projev za „poselství shůry“.

Podle ruských poslanců šéf Kremlu narýsoval perspektivu bezpečného a úspěšného rozvoje země. Povstalci na Donbasu ale na Putinův projev reagovali chladně.

Podle poslankyně za kremelskou stranu Jednotné Rusko Iriny Jarové je zřejmé, že Rusko bude pod Putinovým vedením bezpečné, úspěšné, otevřené, vstřícné, samostatné a svrchované. „Je přirozené, že prezident v nynější geopolitické situaci věnoval tolik pozornosti bezpečnostním otázkám. Znovu potvrdil, že jednat s Ruskem z pozice síly je nemožné a zbytečné,“ řekla Jarová agentuře TASS. Putin prý hovořil k celému národu a zároveň ke každému občanu zvlášť.

Mnoho ruských poslanců sdílí Putinovo přesvědčení o nutnosti posílit ozbrojené síly. „Díky značným zbrojním výdajům bude armáda ještě mohutnější. Musíme svůj dům vybudovat pevný,“ konstatoval člen branného výboru Státní dumy Viktor Zavarzin. Připomněl, že do roku 2020 má armáda dostat výzbroj za 23 miliard rublů (9,4 miliardy Kč). „Rusko znovu dokazuje světu, že je velkou mocností,“ řekl Zavarzin.

Podle mínění ředitele Ústavu ruských dějin Akademie věd Jurije Petrova je zdrojem ruské mocenské velikosti Krym, který Moskva v březnu anektovala. „Je to duchovní zdroj formování ruského státu a významná součást ruských dějin. Díky Krymu se Rusko stalo jednou z nejkulturnějších zemí světa,“ řekl Petrov ruským novinářům.

Proruští radikálové na východě Ukrajiny, kteří zábor Krymu chápali jako předstupeň odtržení celého Donbasu, přijali Putinovu řeč chladně. „Projev jen potvrdil pokračování dřívější politiky, jejíž podstatou je odkládání věcí na potom,“ řekl separatistické agentuře Novorossija komentátor Boris Rožin. „Značná část řečeného nesnese střet s reáliemi nové etapy studené války,“ soudí Rožin.

Podle šachového šampiona Garryho Kasparova, zarytého Putinova odpůrce, je prezidentův program jednoduchý - za každou cenu se udržet u moci. „Je to program diktátora, který pro podporu svých pravomocí vždy potřebuje mytické argumenty. S ohledem na rostoucí sociální a hospodářskou krizi a úpadek může hrát Putin jedinou kartou, a tou je vnější agrese,“ řekl Kasparov v Kyjevě ukrajinským novinářům.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...