Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putinova smečka. Věrní Noční vlci hrozí kritikům ruského vůdce

Vladimir Putin (uprostřed) vede kolonu Nočních vlků (archivní snímek z července... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin (uprostřed) vede kolonu Nočních vlků (archivní snímek z července... | foto: ČTK

BERLÍN Ruští motorkáři chtějí 9. května oslavovat v Berlíně Den vítězství nad hitlerovským Německem. Jenže Noční vlci jsou více než motorkářský klub: jejich šéf tvrdí o Stalingradu, že je „tak posvátný jako Jeruzalém“ a v Moskvě zastrašuje opozici. Předloni jejich výlet do německého hlavního města nikomu nestál za zmínku, letos je to ale jinak, píše německý týdeník Der Spiegel na svých internetových stránkách.

V Polsku se proti Nočním vlkům zvedl hlasitý odpor nejen ze strany veřejnosti, ale i politiků, německá média varují před nájezdem „pravicových rockerů“ z Ruska. Tato změna oproti minulosti má svůj důvod: je jím role, jakou motorkářský klub, který má asi 5000 členů, hraje od své poslední návštěvy v Berlíně v roce 2013 jak v Rusku, tak na Ukrajině.

Noční vlci se prezentují jako svého druhu osobní stráž prezidenta Vladimira Putina. Oslavovali loňskou anexi Krymu, členové klubu bojují po boku proruských separatistů na východě Ukrajiny proti jednotkám vlády v Kyjevě. Na šéfa klubu Alexandra Zaldostanova se vztahují sankce.

Hrdý Chirurg

Zaldostanov absolvoval během sovětské éry medicínu, celé Rusko ho tak zná pod přezdívkou „Chirurg“. Jde o symbolickou postavu pro atmosféru vlastenectví, která v Rusku panuje už několik let. Jejím základem je hrdost na vítězství Rudé armády ve druhé světové válce. Vzpomínání na tyto události se už neodehrává v zádumčivém tichu, stále více jde o mučednické happeningy. 

Například k 70. výročí bitvy u Stalingradu zorganizovali Noční vlci ve Volgogradu obrovskou motorkářskou show. Před očima 200 000 diváků se nad scénou vznášel německý bojový letoun, z reproduktorů hřměly bojové výzvy sovětského diktátora Josifa Stalina. Za zvuků děl vstoupil na scénu Zaldostanov a křičel: „Stalingrad je pro lidstvo stejně posvátný jako Jeruzalém, Mekka a Betlém. Stalingrad je ohnivá ikona skrytá pod nic neříkajícím pseudonymem (Volgograd - pozn. red.). U Stalingradu šlo o mytické vítězství.“ Ruská televize show přenášela živě.

Černá ocel Sextonu

Zaldostanov klub založil koncem 80. let. Jeho hlavní sídlo se nachází na západě ruského hlavního města, u řeky Moskvy. Plot a fasády budovy jsou z černé oceli a připomínají kulisu z filmu Šílený Max. Zaldostanov své hlavní sídlo pojmenoval Sexton, možná po stejnojmenném rockovém klubu v Berlíně z 80. let. Tam pracoval jako člen ostrahy.

Putin se v Sextonu objevil poprvé v roce 2009. Setkání s motorkáři se dobře hodilo k jeho image drsného chlapa. A brzy našel v Nočních vlcích zalíbení. Doprovází je při jejich výjezdech, přijímá je v Kremlu. V roce 2010 jel v čele kolony motorkářů, kteří brázdili silnice Krymu. Stejně jako všichni ostatní motorkáři byl Putin celý v černém. Cílem výpravy bylo přístavní město Sevastopol a z celé cesty na poloostrov bylo v zásadě jasné, že si na něj Putin dělá nárok.

Muži na silných strojích. Ruský prezident Vladimir Putin s vůdcem Nočních vlků...

Muži na silných strojích. Ruský prezident Vladimir Putin s vůdcem Nočních vlků Alexandrem Zaldostanovem aka Chirurgem (archivní snímek ze srpna 2011).

Věrnost a strach

Občas to vypadá, jako by Putin záviděl motorkářům, že se bez jakýchkoliv ohledů na možné diplomatické komplikace oddávají snění o znovuzrození imperiálního Ruska. V roce 2011 je nazval „svými bratry“ a o rok později při státní návštěvě Ukrajiny nechal tři hodiny čekat tehdejšího prezidenta Viktora Janukovyče: Putin se oproti plánu zastavil u svých kamarádů-motorkářů.

„Chirurg“ se za to Putinovi odvděčuje bezpodmínečnou věrností. Je spoluzakladatelem ruského Antimajdanu. Koncem února se tomuto hnutí podařilo dostat do ulic Moskvy desetitisíce příznivců Kremlu. Nadávali vůdcům revoluce z kyjevského Majdanu a rozšlapali portréty ruských opozičních politiků. Zaldostanov chce Putinovy kritiky vystrašit. Svých plánů prý nechají, „jen pokud budou mít strach“.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...