Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putinova strana udržela těsnou většinu

Svět

  9:13aktualizováno  5. prosince 8:43
MOSKVA - Straně Jednotné Rusko premiéra Vladimira Putina v nové Státní dumě, dolní komoře parlamentu, připadne 238 ze 450 křesel. Uvedl to předseda ústřední volební komise Vladimir Čurov.

Volička ukazuje na kolonku Jednotného Ruska. "Copak to nevidíš? Tady je Putin!" foto: ČTK/AP

Volby byly vnímány jako test popularity vládní strany před březnovými prezidentskými volbami, v nichž se Putin bude potřetí ucházet o křeslo šéfa státu. Předběžný výsledek nedělních parlamentních voleb 49,5 procent hlasů značně zaostává za výsledky minulých voleb před čtyřmi lety, kdy Putinova strana získala 64,3 procenta. Nyní byli poslanci zvoleni na pět let.

Jednotné Rusko bude mít v dumě většinu

  • Straně Jednotné Rusko premiéra Vladimira Putina připadne v nové Státní dumě 238 ze 450 křesel.
  • Dosud mělo Jednotné Rusko ústavní většinu 315 poslanců.
  • Jde jen o předběžný propočet po sečtení protokolů z 96 procent volebních místností, kde se v neděli konaly parlamentní volby.

Dnešní ruský tisk už předvídá, že vládní strana, zvyklá na pohodlnou více než dvoutřetinovou většinu, bude nucena hledat partnery pro koalice při rozhodování o klíčových otázkách.

Na druhé příčce podle průběžných výsledků skončili komunisté, kteří podle Čurova získali 19,6 procenta a 92 křesel, následovaní menší levicovou stranou Spravedlivé Rusko s 13,2 procenty a 64 poslanci; čtvrtá je Žirinovského Liberálnědemokratická strana Ruska s 11,6 procenta hlasů a 56 zákonodárci.

Žádná další strana volební práh nepřekonala. Jen liberální Jabloko s více než třemi procenty hlasů může počítat se státním příspěvkem za volby.

Účast ve volbách činila 60,2 procenta. Před čtyřmi lety přišlo k urnám o asi tři procenta voličů více.

Ústřední volební komise původně počítala s tím, že dnes ráno zveřejní předběžné výsledky zahrnující 99 procent hlasů, to se však podle Čurova nepovedlo.

Ve volební den nefungovaly nezávislé weby - čtěte zde:

"Je to optimální výsledek, který odráží reálnou situaci v zemi. Na jeho základě budeme moci zajistit stabilní rozvoj země," prohlásil premiér Putin ještě během nedělní noci. Prezident Dmitrij Medveděv přijal výsledek jako odraz politické a hospodářské situace a důkaz, že demokracie v zemi reálně funguje. Opozice, média a nezávislí pozorovatelé však informovali o množství přehmatů ze strany úřadů.

FOTOGALERIE:

Volební komisaři s přenosnou urnou navštěvují v odlehlých oblastech voliče.

Svéráz ruských parlamentních voleb  Podívejte se na to, jak vypadá základní prvek demokracie v největší zemi na světě.

Regulérnost voleb kontrolovali i Češi

Nad volbami bděly statisíce policistů. Regulérnost hlasování kontrolovalo i asi sedm stovek zahraničních pozorovatelů, včetně asi tří desítek z Česka.

108 milionů voličů

Oprávněných voličů v celé zemi je přes 108 milionů, volebních místností okolo 95 000, jen v Moskvě okolo 3300. K ostraze bylo zmobilizováno na 330 000 policistů a vojáků ministerstva vnitra.

"Samy volby proběhly naprosto regulérně," řekl jeden z pozorovatelů, senátor Jiří Jirsa s tím, že má na mysli sám volební proces a nehodnotí další okolnosti. Během návštěv desítky z přibližně 1800 volebních místností v Petrohradu se sice doslechl, že město objíždí i autobus s dvacítkou mladíků, kteří prý opakovaně hlasují, ale sám autobus neviděl a dvacítka hlasů by vzhledem k velikosti okrsků sotva mohla mít zásadnější vliv.

Zaujalo jej, že ve školách, kde se hlasovalo, se pro voliče pekly koláče a vařil čaj, a ampliony v metru vyzývaly k účasti na volbách.

"Vše probíhalo v mezích norem, z hlediska volebního procesu standardně, objevily se jen drobné nesrovnalosti v organizaci," dodal poslanec Jaroslav Škárka, který navštívil 14 volebních místností v Puškinu u Petrohradu.

Hlasování se nevymykalo z ruských zvyklostí: opozice, ostře kritizující Kreml, nebyla k volbám vůbec připuštěna a soupeřící strany se vzájemně obviňovaly z porušování volebních pravidel a pokusů o falšování výsledků.

Policejní manévry a zatýkání opozice

Moskevská policie v okolí Kremlu zatkla více než stovku účastníků nepovolené demonstrace dožadujících se svobodných voleb. Z toho bylo v okolí Rudého náměstí podle policie zatčeno 12 z 30 lidí, kteří nehledě na varování rozdávali letáky.

"Každou neděli se pokoušíme o demonstrace a pokaždé lidi zatýkali," prohlásil jeden z nejčastěji zatýkaných opozičních předáků Eduard Limonov.

Policie zatýká demonstranty během parlamentních voleb v Rusku

Policie zatýká demonstranty během parlamentních voleb v Rusku

Mezi zatčenými se ocitla manželka předsedy hnutí Sergeje Udalcova Anastasija, která ještě dříve stihla na Twitteru popsat, jak byl její muž zadržen ještě cestou na demonstraci: "Udalcova kolem poledne zadrželi neznámí muži v stejnokrojích, vtáhli jej do auta bez poznávacích značek a odvezli neznámo kam."

Policie posléze oznámila, že Udalcov byl zadržen kvůli tomu, že se nedostavoval na soudní přelíčení, která projednávala jeho dřívější přestupky.

Moskevské úřady veškeré demonstrace, s výjimkou akcí prokremelských mládežníků, nepovolily. V metropoli nad průběhem voleb bdí desetitisíce policistů a jejich dobrovolných pomocníků.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat