14. února 2012 21:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putinova tajemná voda z Antarktidy je podvrh

Vladimir Putin se dívá na údajnou vodu z jezera Vostok | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin se dívá na údajnou vodu z jezera Vostok | foto: Reprofoto

MOSKVA Před pár dny se ruští polárníci chlubili Vladimiru Putinovi vodou z dávnověku, kterou odebrali z antarktického jezera Vostok. Nyní však vyšlo najevo, že šlo o podvrh.

Ve skutečnosti voda nepocházela z miliony let starého jezera, ale pouze z místa, kde se polárníci dostali skrz led.  Přiznal to šéf expedice Valery Lukin. "Vodu z jezera budeme mít nejdříve v prosinci tohoto roku," dodal polárník.

ČTĚTE VÍCE:

Ruští vědci si slibují, že vzorky z jezera vydají svědectví o možném vývoji forem života v prostoru zcela izolovaném od okolního světa. Putin však expedici využil v rámci své prezidentské kampaně. Více než vědecké důkazy ho zajímalo, jak tajemná voda chutná.

"Napili jste se toho?" vyzvídal na ministrovi životního prostředí Jurije Trutněva, který se s tekutou trofejí do Kremlu dostavil. "Nenapili," zněla odpověď. "Tak to je škoda. Mohlo se říkat, že vodu z dávnověku pili dinosauři a Trutněv," poznamenal premiér.

Jezero, ohřívané energií zemského jádra, je největším z asi 400 antarktických vodních ploch skrytých pod ledem. Jeho šířka dosahuje 30 až 80 kilometrů, dlouhé je 300 kilometrů. Hloubka jezera je až jeden kilometr.

Lidovky.cz

Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?
Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?

Můžu se zeptat proč? Bylo to Vaše rozhodnutí nebo zdravotní důvody? Případně vyhovuje Vám to? Vyrůstali jste i Vy jako jedinačkové? Jaké to je, nechybí Vám sourozenec?

Najdete na Lidovky.cz