19. září 2016 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putinovi triumf zhořkl. Voliči jsou apatičtí a Krym vystřízlivěl z nadšení

Ruský prezident Putin a premiér Medveděv a zároveň hlavní postavy strany... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Putin a premiér Medveděv a zároveň hlavní postavy strany... | foto: Reuters

V ruské státní dumě by vládní strana Jednotné Rusko podle nejaktuálnějších informací měla obsadit 343 z celkového počtu 450 křesel a získat ústavní většinu. Putinovi lidé se mohou radovat, ale je to hořkosladké vítězství. Volby totiž nejlépe charakterizuje nezájem voličů, podvody, falšování hlasování a deziluze krymských obyvatel.

Slovo, které se s výsledkem a průběhem voleb nejčastěji spojuje, je apatie. Účast v hlasování je nejnižší v ruské moderní historii, k urnám podle všeho přišlo méně než 50 procent voličů. Ještě markantnější číslo hlásily volební komise v hlavním městě Moskvě, kde účast dosáhla mizivých 28 procent. Výsledné číslo překonalo i první svobodné volby do dumy v roce 1993, kdy svoje volební právo naplnila přesně polovina obyvatel.

Nízká účast tak nasvědčuje nejvíce tomu, že lidé jsou smíření s tím, že nemají šanci změnit směřování státu. Přitom se o letošních volbách předem hovořilo jako o nejčistších za dlouhou dobu. Do voleb dostaly šanci zasáhnout i roztříštěné opoziční subjekty, které však pohořely. Jejich kandidáti se nebyli schopní sjednotit a přesvědčit voliče, aby se hlasování vůbec zúčastnili.

Velmi diskutovaným tématem bylo a bude hlasování na Krymu, kde se poprvé od ruské anexe voliči mohli vyslovit pro kandidáty ruských stran. Otázkou, se kterou se ruští představitelé musejí vyrovnat, bude především legitimita zvolených zástupců Krymu, když je většinou mezinárodního společenství považován za součást Ukrajiny.

Druhou věcí je pak ještě nižší zájem o volby než u zbytku Rusů. Putin bude muset přemýšlet, co se na anektovaném poloostrově stalo špatně, když při referendu o připojení k federaci v roce 2014 obyvatelé skákali radostí, avšak po dvou letech nemají velký zájem o parlamentní volby.

Volební účast na poloostrově dosáhla sotva 40 procent a krymská televize lákala voliče na smartphony, které příchozím rozdávala. Ruská apatie je tak zřejmě vysoce návyková. Nebo si jen obyvatelé Krymu uvědomili, že se nemají lépe než za ukrajinské vlády a očekávaný růst životních standardů se ruskou okupací nezvětšil, ba spíše naopak.

Krize tradičních stran platí i pro Rusko

Apatie voličů může být závažnějším problémem i pro samotnou vládní garnituru. Zisk ústavní většiny znamená Putinův splněný cíl, nad kterým se může radovat. Navenek jde o markantní úspěch, nebo alespoň pokračování v zajetých kolejích. Za závojem úspěchu se však skrývá významné varování, že Putinova popularita není zdaleka tak jednoznačná, jak se zdá.

„Ukazuje to, že krize sebevědomí tradičních stran není vlastní jen Západu. Putinovo znovuzvolení v prezidentských volbách na jaře 2018 nemusí být rozhodně hladké a Putin sám si to uvědomuje a realita parlamentních voleb mu radost určitě neudělala,“ uvedl pro CBS News specialista na východní Evropu Timoty Ash.

Problém, který signalizuje nezájem voličstva, může být o to hlubší, že se k němu žádným významným způsobem Putin nevyjádřil a nekomentují jej ani žádná ruská média.

Okatě se podvádělo

Ruský nezájem přitom není překvapivý ani s ohledem na samotný průběh voleb. Přes řeči o čistých volbách se objevilo mnoho důkazů o pochybeních, falšováních a manipulaci s hlasovacími lístky. Jako například na videu z jednoho volebního okrsku, kde členové volební komise byli nainstalovanou webkamerou přistiženi při jednoznačném podvodu.

Šéfka centrální volební komise Ella Pamfilovová prohlásila, že volby probíhaly v „poměrně zákonných mezích“. Avšak sama poukázala na několik zjištěných problémů. V sibiřském městě Barnaul údajně jezdil z místnosti do místnosti autobus s lidmi, kteří opakovaně volili. V Dagestánu voliči zničili místnost, protože podezřívali komisi s falšování výsledků.

Podle pozorovatelské agentury Golos v neděli odpoledne oficiální stížnost podalo více než 1300 lidí. V inkriminovaných okrscích nejspíš budou muset hlasování opakovat. Podobné případy však především vyvolávají otázky ohledně regulérnosti voleb jako takových.

„S velkou lítostí oznamuji, že žádná jiná strana se nedostala přes pětiprocentní hranici,“ uvedla Pamfilovová s tím, že křesla v dumě obsadí stejné subjekty jako před pěti lety, Putinovo Jednotné Rusko, komunisté, kteří ale překvapivě propadli, nacionalističtí liberální demokraté kontroverzního Vladimira Žirinovského a menší strana Spravedlivé Rusko. Všechno subjekty stojí na Putinově straně a podporují jej.

Voličská apatie také nejspíš pomohla premiérovi Dimitriji Medveděvovi, který svůj mandát obhájil. I přesto, že před několika dny zveřejnil opoziční aktivista Alexej Navalnyj záběry premiérova luxusního sídla z ptačí perspektivy a přiživil spekulace, že Medveděvova popularita v poslední době padá.

Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz