Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Podporujete teroristy. Afghánský prezident se obul do Moskvy, důkazy ale nemá

Afgánský prezident Ašraf Ghani | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Afgánský prezident Ašraf Ghani | foto: Reuters

KÁBUL/PRAHA Jen necelých čtyřiadvacet hodin poté, co afghánskou metropoli Kábul opustil americký ministr zahraničí Rex Tillerson, vystoupil prezident Afghánistánu Ašraf Ghaní vůbec poprvé se závažným obviněním Ruska – podle něj vyzbrojuje úhlavní nepřátele legitimní kábulské vlády, extremisty a teroristy z hnutí Taliban. Důkazy však nepředložil.

Doposud takové výtky zněly pouze z úst západních novinářů, afghánské opozice a některých amerických politiků. Tentokrát Rusko za spojence teroristů označila sama hlava afghánského státu.

Jde především o dodávky ruských zbraní, které mají talibanci získávat přes Tádžikistán nebo Uzbekistán. Podle afghánské agentury Pažvok se Ghaní „obul do Rusů“ při návštěvě východoafghánské provincie Paktíja, kde nedávno sebevražedný atentátník zabil 50 lidí. 

Ghaní v minulosti několikrát zval Taliban k mírovým rozhovorům, což včera podtrhl, ale poslední série teroristických útoků svědčí o tom, že o jednání nemají zájem.

Ghaní ovšem nejen obvinil Moskvu z podpory terorismu, ale připomněl i v Afghánistánu citlivé téma – desetiletou okupaci země sovětskou armádou: „Taliban získává zbraně od těch, kdo mají na rukou krev milionu a půl Afghánců?“ prohlásil prezident a vybídl talibance, aby se zamysleli nad tím, s kým spolupracují.

Podle afghánských novin ale dohady o tajném obchodování mezi talibanci a Ruskem panují už dlouho. Nejde ovšem o přímé dodávky zbraní, jak mohlo vyplynout z řeči hlavy státu, ale o dodávky ropy a ropných produktů, které Taliban výhodně zpeněžuje a nakupuje za to nejen zbraně, ale i sebevražedné atentátníky. Jejich rodinám je totiž zpravidla vyplacena po činu vysoká finanční částka. Tak by se Moskva přímo podílela na terorismu v Afghánistánu a v Pákistánu. Důkazy ovšem nepředložil ani Ghaní, ani afghánský tisk.

Není zbytí, namítají bojovníci

Zatímco prezident je pobouřen, afghánské ministerstvo zahraničí se snaží vztahy s Ruskem zachránit. Podobná prohlášení podle úřadu nejsou dostatečně podložena fakty. Články v západních m édiích, které se od začátku října pravidelně objevují, afghánské ministerstvo nepokládá za věrohodné.

Britský list The Times se minulý týden odvolával v obsáhlé stati na svědectví nejmenovaného představitele Talibanu, který má na starosti finance. Údajně měl popsat způsob, jakým se ropné produkty dostávají z území bývalého SSSR do dnešního Afghánistánu. 

„Prodáváme palivo a získané peníze rozdáváme našim velitelům... Prostředky od Ruska nás nijak moc netěší, ale v současném stadiu džihádu není jiného zbytí,“ řekl prý. Tvrdil také, že obchody pokračují už druhým rokem. 

Novináři poté údajně získali řadu dalších důkazů o těchto nezákonných operacích. Jen přes Uzbekistán prý Talibanci dostávají zboží za asi 2,5 milionu dolarů měsíčně. Podobná svědectví týkající se mj. dodávek zbraní přes Tádžikistán, tedy další bývalou sovětskou republiku sousedící s Afghánistánem, přinesly poté i afghánské zdroje. Právě v Tádžikistánu má ruská armáda svou základnu. Moskva ovšem podobná obvinění ostře odmítá a požaduje „jasný důkaz“, který ale nepřinesl ani prezident Ghaní.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!