Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putin 'zkrotil' tygra ze zoo, zvíře pak uhynulo

Svět

  16:50
MOSKVA - Vladimír Putin se rád ukazuje jako drsný chlap, nicméně ne vždy musejí snímky, které dostane naservírované veřejnost, odpovídat pravdě. Ochránci přírody a někteří bloggeři podle internetového portálu britského deníku The Guardian tvrdí, že bohatýrský kousek, při němž v roce 2008 vládce Kremlu zkrotil tygra, je podvod.

Vladimir Putin nasazuje spící tygřici obojek foto: ČTK

Před čtyřmi lety Putina jeho láska ke zvířatům přivedla do hlubokých lesů ruského Dálného východu, kde se zajímal o osud ohrožených tygrů amurských.

Znenadání se podle oficiální verze z divočiny vynořilo jedno z těchto dravých zvířat a chtělo napadnout televizní tým doprovázející ruskou hlavu státu. Nicméně Putin duchapřítomně zareagoval a vystřelil na pětiletou tygřici uspávací střelu. Svět pak oběhly fotky, na kterých šéf Kremlu nasazuje spící tygřici obojek, drbe ji na krku a šeptá jí do ucha "Dobrou noc".


Nicméně moskevští ochránci přírody nyní tvrdí, že nešlo o divoce žijícího tygra a že zvíře v důsledku snahy ukázat Putina jako neohroženého vůdce uhynulo. Tygřice prý ve skutečnosti pocházela ze zoologické zahrady v Chabarovsku a do přírodní rezervace, kde byla zinscenována scénka s krocením divoké šelmy, byla převezena stovky kilometrů. Krátce po návratu do zoo uhynula. Osudnou se jí staly tři uspávací střely, které dostala kvůli setkání s Putinem.

Zinscenovaná scénka
"Měla to být jen jedna uspávací střela, ale ony byly tři během krátké doby," řekla Maša Voroncovová z ruské pobočky Mezinárodního fondu pro ochranu zvířat (IFAW). "Nepřičítám vinu za to ani tak Putinovi jako lidem, kteří mají tyto věci na starosti; jde jim jedině o velké peníze," tvrdí tato ochránkyně přírody. "Je to proti vší vědecké a lidské etice," dodala Voroncovová.

Příslušný institut Ruské akademie věd, který měl organizaci Putinovy cesty za amurskými tygry na starosti, se k celé záležitosti podle webu The Guardian odmítl vyjádřit.

Na Putinově internetové stránce jsou fotografie, které údajně ukazují tygra, když ho zkrotil, i když byl na svobodě. Nicméně například populární blogger Alexej Navalnyj upozornil na to, že zvířata mají různé pruhování. "Vzorování srsti tygra je tak jedinečné jako otisky prstů u člověka a po celý život se nemění," řekl k tomu Vladimir Krever z moskevské kanceláře Světového fondu na ochranu přírody.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat