Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pozlacený Putin a Krym. Anexi poloostrova zvěční pamětní medaile

Anexi Krymu Ruskem zvěčnilo 25 pamětních medailí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anexi Krymu Ruskem zvěčnilo 25 pamětních medailí. | foto: 1kg-gift.ruReprofoto

MOSKVA Připojení Krymu k Rusku má zvěčnit pamětní medaile, kterou se umělci z Uralu chystají nabídnout sběratelům. Stříbrných, na povrchu pozlacených medailí bude podle ruských médií vyrobeno jen 25 kusů. Cena ještě nebyla oznámena.

Každá medaile bude veliká jako dlaň a těžká celý kilogram. Na přední straně bude Putinův portrét, na zadní straně symbolická mapa Krymského poloostrova. První kus má být vyroben teprve ve středu, ovšem zlé jazyky podle serveru newsru.com už nyní tvrdí, že "Putin se na medaili sám sobě moc nepodobá". Návrh medaile zveřejnil server 1kg-gift.ru/.

"Novou edici jsem nazval Sběratel ruských zemí - Krym 2014. Co do významu bych tuto událost postavil do jedné s řady s kroky našeho prezidenta k ukončení války na severním Kavkazu. V obou případech prezident Vladimir Putin předvedl kvality moudrého stratéga a politika. Cožpak jsme pak mohli zůstat stranou?" prohlásil ředitel uralské mincovny Vladimir Vasjuchin v listu Komsomolskaja pravda.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle opozičního listu Novaja gazeta se ovšem výrobce, firma Oružejnik, už 15 let věnuje výrobě velice drahých a luxusních upomínkových předmětů. Podobnou medaili na libovolné téma si prý může objednat kdokoli, kdo na to má. Cenou této služby se firma veřejně nechlubí.

Putinova tvář prý není na medaili úplným nováčkem. Paradoxně se poprvé objevila v roce 2006 na ukrajinské minci o nominálu jedna hřivna. Ta ale byla vyrobena opět jen v omezeném množství centrální bankou, aby propagovala ukrajinskou měnu u východních sousedů.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...