Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruský tisk: Putinův projev? Divadlo jednoho herce

Svět

  10:24aktualizováno  12:37
MOSKVA - Ruský tisk nešetří ironií v komentářích na adresu středečního vystoupení Vladimira Putina před Státní dumou, dolní komorou parlamentu; šlo prý o "divadlo jednoho herce".

Vladim Putin při projevu v parlamentu foto: Reuters

Stávající premiér v roli šéfa kabinetu skládajícícho účty vystupoval před poslanci naposledy, protože 7. května se jako už zvolený prezident opět ujme nejvyššího úřadu.

"Vladimir Putin zúčtoval s dumou," nadepsal svůj komentář list Kommersant. "Za to, co udělal za poslední čtyři roky, se podle vlastního otevřeného přiznání nestydí," poznamenal deník a k výčtu statistických údajů z premiérových úst dodal, že "tak tomu bylo se vším: i když zlepšení bylo nepatrné, přeci jen bylo". A poslanci Putinovy strany Jednotné Rusko tak aplaudovali slovům o milionu obyvatel sibiřského Krasnojarsku, až to budilo dojem, že zvýšení počtu obyvatel byla premiérova "osobní zásluha".

Vladim Putin při projevu v parlamentu

Vladim Putin při projevu v parlamentu

Vedomosti připouštějí, že málokterá vláda se může chlubit takovými ukazateli hospodářského růstu, posilování měny, nízkého dluhu, růstu obyvatel, platů a penzí. Ale premiér podle listu nezmínil mnoho skutečností a faktů, bez nichž obrázek není úplný: "Nehledě na všechny úspěchy, ze země utíkají peníze a lidé. Za čtyři roky Putinova premiérování byla z Ruska vyvezena obrovská suma 338,9 miliard dolarů. To je jako celý rozpočet země za celý rok," poznamenal komentátor. "Za tři roky Rusko opustilo 1,3 milionu lidí, dvě pětiny z nich s vysokoškolským vzděláním."

Intelektuální elita prchá ze země podle listu Vedomosti i kvůli "státním represím" - za deset let byl trestnímu stíhání vystaven každý šestý podnikatel, dvě třetiny podniků stíhaných majitelů zkrachovaly a dva miliony lidí zůstaly bez práce, za mřížemi je podle odhadů na 100.000 podnikatelů.

Moskovskij komsomolec označuje premiérovo vystoupení za "divadlo jednoho herce" a až v závěru představení neuctivý odchod poslanců Spravedlivého Ruska představoval "jediný důkaz, že naše duma je přece jen parlament, a ne shromaždiště hluchých přitakávačů". Jinak ale o žádné skládání účtů nešlo a Rusko draze platí za parlament, kterého se členové vlády jako bezzubého hlídacího psa nebojí.

Putin vydělal méně, ale pořád víc než Medveděv

Putin loni vydělal skoro o půldruhého milionu rublů méně než o rok dříve. Vyplývá to z majetkového přiznání, zveřejněného na internetové stránce vlády. Příjem prezidenta Dmitrije Medveděva se téměř nezměnil. Putinův výdělek loni klesl na 3.661.765 rublů (asi 2,3 milionu Kč) z předchozích 5.042.257 rublů (více než tři miliony korun podle tehdejšího kurzu). Příčiny rozdílu nejsou zřejmé, v majetkovém přiznání totiž celkový příjem není podrobně rozveden.

Předloni Putinův příjem výrazně převyšoval i výdělek prezidenta Medveděva (3.378.673 rublů, tedy asi dva miliony korun). Ani tento rozdíl nebyl dosud blíže vysvětlen. Dnes Medveděv na webu Kremlu přiznal 3.371.353 rublů (asi 2,16 milionu Kč) jako loňský příjem. Hlava státu tedy opět vydělala méně než šéf vlády.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat