Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putinův kritik Alexej Navalnyj dostal za údajnou zpronevěru 3,5 roku

Známý kritik ruského prezidenta Alexej Navalnyj dostal za údajnou zpronevěru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Známý kritik ruského prezidenta Alexej Navalnyj dostal za údajnou zpronevěru... | foto: ČTK

MOSKVA Známý kritik ruského prezidenta Alexej Navalnyj dostal za údajnou zpronevěru 3,5letý podmíněný trest, jeho bratru Olegovi soud uložil stejně dlouhý trest, ovšem nepodmíněný. Prokuratura žádala deset let vězení pro Alexeje Navalného a osm let pro jeho bratra.

Oblíbený opoziční bloger vždy tvrdil, že jde o politický proces. Obhájci již oznámili, že se proti verdiktu odvolají. Odvolání nevylučuje ani prokuratura.

Alexej Navalnyj

  • Alexej Navalnyj patřil k hlavním vůdcům masových demonstrací proti Putinovu režimu na přelomu let 2011 a 2012.
  • Je pokládán za nejvíce charismatického a vlivného prezidentova odpůrce, přestože Navalného popularita a vliv jsou oproti hlavě státu mnohem omezenější, vzhledem k téměř zanedbatelné roli opozice a nezávislých médií v Rusku.

Soud v pondělí překvapivě informoval, že rozsudek vynese už v úterý, více než dva týdny před stanoveným termínem. Důvodem prý byla skutečnost, že soudkyně Jelena Korobčenková už stihla napsat rozsudek. Hlavním motivem změny ale podle všeho byla snaha vyhnout se protestům stoupenců Navalného, kteří se 15. ledna, v původně očekávaný den vynesení verdiktu, chtěli sejít; předběžně se počítalo s účastí více než 30 tisíc demonstrantů. Verdikt byl ale ohlášen těsně před Novým rokem, kdy v Rusku začíná dlouhé volno a mnoho lidí už odjelo z metropole.

Policie varuje před „nezákonnými akcemi“

Asi stovku stoupenců měl nicméně Navalnyj u soudu i v úterý. Před budovou panovala přísná bezpečnostní opatření a přišly informace o několika zatčených. Přívrženci opozice chtějí demonstrovat na Manéžním náměstí u Kremlu vpodvečer. Účast zatím na Facebooku přislíbilo na 16 tisíc lidí, avšak pořádkové síly jsou už na místě a policie varovala před „nezákonnými akcemi“.

Chystanou demonstraci mezitím podpořila svým klipem dívčí punková skupina Pussy Riot, proslulá uvězněním svých členek po vystoupení proti prezidentovi Vladimiru Putinovi v pravoslavném chrámu.

  • Už loni byl Navalnyj odsouzen k pětiletému trestu, později změněnému na podmínku, za údajný podvod a zpronevěru 16 milionů rublů (asi šest milionů korun) v jedné dřevařské firmě; procesu tehdy odpůrci režimu označili za vykonstruovaný.
  • Navzdory tomuto rozsudku Navalnyj loni v září ve volbách moskevského starosty získal druhou příčku s 27 procenty hlasů.
  • Pravomocné odsouzení je v Rusku překážkou případné kandidatury v prezidentských volbách, které by se měly konat v roce 2018.

Na sociálních sítích se objevilo množství kritiky nynějšího „nejpodlejšího“ verdiktu. Jak napsali někteří uživatelů komunitní sítě Twitter, Navalného bratr, který se v politice nijak neangažoval, „se stal rukojmím Kremlu“. Sám Alexej Navalnyj v první reakci na rozsudek prohlásil, že jde o formu nátlaku na něj.

„Nestydíte se? Co to děláte? Co je to za svinstvo? Za co (bratra) vězníte? Abyste mě ještě více potrestali?“ zvolal opozičník, který má dřívějším soudním rozhodnutím uloženo domácí vězení.

Vynášení rozsudku trvalo méně než 15 minut, ačkoli ruští soudci obvykle čtou verdikty dlouhé hodiny; tentokráte však odůvodnění rozhodnutí obhajoba a obžaloba dostanou později. Soudkyně uznala oba bratry vinnými ze zpronevěry 27 milionů rublů (asi 11 milionů korun) francouzské kosmetické firmy Yves Rocher, ačkoli ta prostřednictvím finančního ředitele své ruské pobočky Christiana Melnika uvedla, že neutrpěla žádnou škodu. Soud navíc každého z bratrů potrestal půlmilionovou pokutou (asi 200 tisíc korun).

Kdokoli může být potrestán za cokoli

Ruští experti podle serveru newsru.com předpokládají, že odsuzující verdikt může nepříznivě ovlivnit ekonomiku, protože může být vnímán jako signál o ovzduší v zemi, kde kdokoli může být potrestán za cokoli. Skeptici ale předpokládají, že byznys i tak počítá do budoucna s nejhorším.

Alexej Navalnyj (vpravo) s bratrem Olegem.
Alexej Navalnyj na demonstraci
Vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj na demonstraci vyzval občany, aby vyšli do...
Shromáždění ruské opozice v ulicích Moskvy. Alexej Navalnyj uprostřed, spolu s manželkou Julijí

Kreml se zdržuje komentáře. „Nijak to nekomentujeme (...) Toto není téma pro zvláštní hlášení prezidentovi,“ řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Alexeje Navalného přivážejí k soudu:

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....