20. března 2013 15:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pytláci zmasakrovali desítky slonů. Nešetřili ani mláďata

Slůně s mtrtvou matkou (snímek je z Malajsie). Celosvětový bbchod s ilegální slonovinou se od roku 2007 zdvojnásobil, varují experti.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slůně s mtrtvou matkou (snímek je z Malajsie). Celosvětový bbchod s ilegální slonovinou se od roku 2007 zdvojnásobil, varují experti. | foto: Reuters

N'DJAMENA  Pytláci v Čadu zasadili tamní populaci divokých slonů citelnou ránu. Během týdne se jim podařilo vybít 89 zvířat a nešetřili přitom ani mláďata nebo březí samice. Odborníci varují před stále narůstajícím obchodem se slonovinou, který ohrožuje samotnou existenci slonů nejen v Africe.

Bývaly časy, kdy v oblasti Středoafrické republiky, Čadu a Kamerunu, žilo 150 tisíc slonů. Hrabivým pytlákům toužícím po slonovině stačilo třicet let a počet slonů se dramaticky snížil. Některé odhady hovoří o tom, že by jich tam nyní mohlo žít pouze dva tisíce, upozornil britský list The Guardian.

Poslední masakr vzácných zvířat se podle Mezinárodního fondu pro ochranu zvířat (International Fund for Animal Welfare - IFAW) odehrál nedaleko čadské vsi Fianga, která leží na hranici mezi Čadem a Kamerunem. Jak připomněl britský zpravodajský server, Fianga leží v oblasti, kde zbývající populace slonů přebývá v období sucha.

Zvířata pobili údajně čadští a súdánští pytláci. Na místě po nich zbyla těla zabitých zvířat bez klů. Zdroj drahé slonoviny si pytláci odnesli. "Zabili i březí samice a všechna mláďata," popsala Celine Sissler-Bienvenu z IFAW.

Celosvětový bbchod s ilegální slonovinou se od roku 2007 zdvojnásobil, varují experti.

Celosvětový obchod s ilegální slonovinou se od roku 2007 zdvojnásobil, varují experti.

Podle Světového fondu na ochranu přírody (slony pobilo na padesát arabsky hovořících mužů na koních a s kalašnikovy. "I kdyby byl stav populace v pořádku, což není, tak by to trvalo více než dvacet let, aby se z toho tato populace vzpamatovala," upozornila Sissler-Bienvenu na důsledky masakru.

SLONOVINA

Pytláci jdou po sloních klech, které ukrývají ceněnou slonovinu, která pak údajně putuje skrze súdánské a nigerijské přístavy na asijské, například čínské či thajské, trhy. Ze slonoviny se vyrábějí různé ozdobné předměty.

Nedávný masakr je v oblasti vůbec nejhorším od loňského února, kdy pytláci v Kamerunu povraždili na 300 zvířat. Oblast střední Afriky má za sebou léta ozbrojených konfliktů a slabých vlád. Boj proti pytlákům, který vyhlásil čadský prezident Idriss Déby Itno, zatím nepřinesl moc výsledků, podotkl guardian.co.uk.

Ochránci zvířat jsou na boj s pytláky špatně vybaveni a často se sami stávají terči. Jen v letech 2006 až 2009 v Národním parku Zakouma pytláci zabili deset lidí, kteří se snažili slony před nimi ochránit.

V ohrožení. Podle odhadů pytláci v roce 2011 pozabíjeli na 25 tisíc slonů.

V ohrožení. Podle odhadů pytláci v roce 2011 pozabíjeli na 25 tisíc slonů.

"Poslední incident v Čadu znovu upozorňuje na potřebuju celoregionálního řešení v boji s pytláky," uvedl Bas Huijbregts z organizace WWF. Ta na svém webu napsala, že zástupci vlád Kamerunu, Čadu i Středoafrické republiky se mají tento týden sejít, aby vytvořili regionální strategii pro boj s lovci slonů.

Dramatický úbytek slonů ovšem neřeší jen střední část Afriky. Autoři zprávy nazvané Sloni v prachu - krize afrických slonů (Elephants in the Dust – The African Elephant Crisis) nedávno varovali, že útoků pytláků přibývá a opět ohrožují samotnou existenci slonů, pokud někdo proti nim nezakročí. Obchod s ilegální slonovinou se od roku 2007 zdvojnásobil, varuje zpráva. Odhaduje se v ní, že jen v roce 2011 pytláci pozabíjeli na 25 tisíc slonů.

Fianga.

Fianga.

Iveta Polochová, jv