130 let

Nejvýraznější postava násilného vpádu do Kapitolu Jake Angeli alias Šaman QAnon (6. ledna 2021) | foto: Profimedia.cz

Šaman QAnon se přiznal k maření úředního postupu. Za vpád do Kapitolu mu hrozí čtyři roky

Svět
  •   7:49
Američan přezdívaný šaman QAnon, který se v lednu účastnil násilného vpádu do budovy Kongresu, se v pátek podle agentury Reuters přiznal k maření úředního postupu. Muž s rohy, občanským jménem Jacob Chansley, se stal prakticky hlavní tváří lednových nepokojů. Hrozí mu přes čtyři roky za mřížemi, jeho obhájce se odvolává na psychické onemocnění.

Chansley byl krátce po výtržnostech zadržen. Během osmiměsíčního pobytu ve vazbě se podrobil vyšetřením, během nichž mu byly diagnostikovány mimo jiné bipolární porucha, deprese a úzkosti.

Rozsudek si má Chansley vyslechnout v listopadu. Hrozí mu až 51 měsíců ve vězení, uvedla v pátek stanice BBC. Jeho právní zástupce před soudem poukázal na problémy s duševním zdravím svého klienta a vyzdvihl, že Chansley se na půdě Kongresu nechoval násilně.

Šestého ledna vtrhly stovky stoupenců dosluhujícího republikánského prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kapitolu, sídla Kongresu, aby přerušili jednání zákonodárců, kteří potvrzovali vítězství Trumpova demokratického rivala Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách. Nepokoje si vyžádaly pět mrtvých a desítky zraněných.

Kvůli nepokojům bylo zadrženo téměř 600 lidí. Nejméně 36 z nich zatím přiznalo vinu, z toho osm se přiznalo k těžkým zločinům.

Muž se přiznal ke spiknutí při útoku na americký Kapitol. Padl i první trest

Šaman QAnon sdělil Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI), že do Washingtonu se vydal „na prezidentovu žádost, aby se tam sjeli všichni vlastenci“. Tvrdí ale, že nyní se jak od Trumpa, tak od konspiračního hnutí QAnon distancuje.

Konspirační plán se nenaplnil

Příznivci QAnonu se domnívali, že Donald Trump bojuje proti anonymnímu klubu pedofilů, jehož členové jsou údajně i vysocí američtí politici a byrokrati, většinou demokraté. Ti se mají snažit získat globální moc. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) podle listu NY Times označil tuto teorii jako domácí teroristickou hrozbu, která má na svědomí mnohé násilné incidenty.

15. ledna 2021

QAnon nepřímo podporovali i někteří kongresmani, například republikánka Marjorie Taylor Greenová. Sám prezident Donald Trump se od skupiny nedistancoval. Řekl o jejich sympatizantech, že to jsou „lidé, kteří milují naší zemi“, uvadí NY Times.

Spiknul se s extremisty a vyprovokoval útok na Kapitol, žalují Trumpa policisté

Příznivci konspirační teorie QAnon měli od prezidenství Donalda Trumpa velká očekávání. Potom, co se bývalý šéf Bílého domu odebral na Floridu a prezidentem se stal Joe Biden, skupina dle některých ztratila půdu pod nohama. Poslední šanci pro ně představovala inaugurace Joa Bidena 20. ledna, kam měli podle konspiračního plánu vtrhnout příznivci Donalda Trumpa, převzít moc a potrestat představitele establishmentu. To se však nestalo.

Teorie QAnon vznikla v roce 2017, když anonymní uživatel s přezdívkou Q začal na několika internetových fórech šířit svoje nepodložená tvrzení s tím, že jde o utajované informace, k nimž má přístup díky své bezpečnostní prověrce. 

Od té doby se hnutí rozrostlo a ztratilo jednotnou podobu, jádro se však nadále zaměřuje na teorie o obchodování s dětmi a jejich zneužívání, které má být údajně řízeno zvrácenými politickými, kulturními a podnikatelskými elitami, proti kterým údajně bojuje Donald Trump. Žádné z těchto tvrzení se však nezakládá na skutečnosti.

15. prosince 2015

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás