Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rachůnek, Vašíček a Marek zemřeli při letecké tragédii

Svět

  15:00aktualizováno  22:17
MOSKVA - Poblíž ruského města Jaroslavl havarovalo letadlo Jak-42 s týmem ruské hokejové ligy KHL Lokomotiv Jaroslavl. Na palubě bylo 45 lidí, zemřelo 43 pasažérů a členů posádky. Zahynuli i čeští elitní hokejisté Josef Vašíček, Jan Marek a Karel Rachůnek.

Karel Rachůnek, Josef Vašíček a Jan Marek. Čeští hokejisté v dresu týmu Jaroslavle zahynuli na palubě zříceného letounu Jak-42 foto: ČTKLidovky.cz

V Praze na Staroměstském náměstí a v centru dalších měst se scházejí lidé a zapalují svíčky. Podobné scény se odehrávají i v ruských městech, na Slovensku a ve Švédsku, odkud pocházeli hokejisté elitního týmu ruské KHL.

Několik stovek lidí se shromáždilo u stadionu v Trenčíně, kde útočník Pavol Demitra, kapitán slovenské reprezentace, jenž také zahynul, odstartoval svou vrcholovou kariéru. Přišla také Demitrova choť, jež na akci zkolabovala. Ulice zaplavili lidé i v Jaroslavli, někteří z nich se chtěli dostat i k troskám letounu, kam je ale policie nepustila.

Letadlo bylo na cestě do Minsku na zahajovací utkání KHL. Záchranářům se z trosek podařilo vyprostit dva přeživší, ruského hokejistu Alexandra Galimova a člena posádky Alexandra Sizova. Galimov měl podle lékařů popáleniny na 80 procentech povrchu těla a poškozené dýchací cesty. "Bojujeme o jeho život," řekl primář nemocnice v Jaroslavli Alexandr Děgťarjov.

Palubní technik Alexandr Sizov dopadl lépe, má popáleniny na 15 procentech těla a zlomenou pánev.

PROFILY ČESKÝCH HRÁČŮ NAJDETE ZDE:

"Jsem hluboce otřesen touto tragickou zprávou. Byli to vynikající sportovci a skvělí reprezentanti," uvedl v prohlášení prezident Václav Klaus a vyjádřil soustrast pozůstalým. V podobném duchu se vyjádřil i premiér Petr Nečas. "Je to obrovská tragédie, která zasáhla celý sportovní svět. Česko přišlo o tři skvělé hokejisty, o muže, kteří skvěle reprezentovali svou vlast, a právem jsme na ně byli všichni pyšní," napsal Nečas.

Rachůnek a Vašíček působili v klubu již v předešlé sezoně, Marek přišel do ambiciózního celku před začátkem sezony. Všichni tři mají ve sbírce zlaté medaile ze světových šampionátů a v KHL či ruské superlize působí již řadu let. Rachůnek a Vašíček mají za sebou i angažmá v NHL.

"Už nemáme žádný tým," prohlásil zdrcený mluvčí klubu Vladimir N. Malkov. "Všichni hráči ze soupisky, všichni členové realizačního týmu zahynuli v troskách letadla."

Informaci, že na palubě havarovaného letounu byli tři čeští občané, potvrdilo i české ministerstvo zahraničí. Obdrželo ji od šéfa krizového štábu v Jaroslavli.

Jan Marek v rozhovoru z roku 2009 mluvil pro LN o strachu z létání v Rusku

* LN Co vám vadí na cestování?

 To, že se přesouvám letecky. Létat se totiž hodně bojím. Když jsme nedávno přistávali v Magnitogorsku a fouknul nám boční vítr, tak jsem měl pěkně zpocené ruce.

* LN Přitom už máte nalétány pěkné desítky tisíc kilometrů...

 Připadá mi, že to je čím dál tím horší. Radši bych jel na zápas do Moskvy tři dny autobusem.

* LN To jste nenašel žádný recept, jak se uklidnit?

 Žádné prášky neberu.

* LN Třeba by vám pomohl stakan vodky...

 Asi ho budu muset vyzkoušet. (smích)

CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE ZDE

Charterový letoun ruské společnosti Jak-Servis havaroval krátce po startu z letiště Tunošna u Jaroslavle asi 200 kilometrů severovýchodně od Moskvy.

Podle agentury Interfax se letadlo naklonilo na levou stranu a spadlo asi 500 metrů od ranveje. Přední část spadla do vod řeky Volhy a druhá zůstala na břehu. Některá média spekulují, že piloti se mohli v posledních chvílích pokusit o přistání na hladině řeky.

O možných příčinách havárie čtěte zde

Podle policistů, kteří pád letadla viděli, se letoun po rozlomení vznítil a požár dosahoval výšky devítipatrového domu. Z letounu zbyla "hromada ohořelého železa", úlomky trosek údajně dopadly až do vzdálenosti čtyř kilometrů od katastrofy. První na místo katastrofy dorazili rybáři postávající na břehu Volhy, z nichž někteří sami utrpěli zranění od úlomků a tlakové vlny.

Prohlédněte si fotogalerii z leteckého neštěstí

Záchranáři obhlížejí trosky letadla

'Vytahovali jsme lidi z vody, jeden strašlivě křičel'

První vozy záchranné služby na místo dorazily po půlhodině. "Byl jsem tam tři minuty po té strašné ráně, část letadla byla v řece," řekl agentuře RIA Novosti jeden z rybářů. "Vytahovali jsme lidi z vody, dva jsme naložili do člunu, jeden strašlivě křičel. Kolem všechno hořelo, letištní budovy, les. Na břeh vytáhli čtyři těla v bílých tričkách, až tehdy mi došlo, že je to náš Lokomotiv," popsal očitý svědek situaci po katastrofě.

Podle nepotvrzených informací byla příčinou havárie kolize s anténou letištního majáku, do níž letoun narazil, když po startu nedokázal nabrat výšku.

"S kluky jsem už v kontaktu nebyl. Je to strašná tragédie. Nevím, co k tomu říct, nezlobte se, " řekl v první reakci bývalý reprezentační trenér Vladimír Růžička.

Záchranáři zatím nalezli těla 36 mrtvých. V místě havárie bylo instalováno silné osvětlení, pátrání po obětech bude pokračovat i v noci. Těla jsou převážena do jaroslavlské nemocnice. Na místo dorazil z Moskvy tým potápěčů. Takzvané černé skříňky, které obsahují záznam veškeré komunikace a všech operací posádky, záchranáři zatím nenašli.

Bude třeba analýzy DNA

Rodinní příslušníci mrtvých hokejistů, kteří pocházeli z Jaroslavle, se večer shromáždili v márnici místní nemocnice, aby identifikovali těla obětí. V týmu bylo osm hráčů z Jaroslavle a blízkého Rybinska. Podle některých ruských médií bude k rozpoznání některých těl zapotřebí analýza DNA.

Podle některých informací na palubě nebyl běloruský zadák Ruslan Salej, který chtěl letět do Minsku o den dříve. Úřady ale nakonec potvrdily, že v letadle byl. Teprve den před odletem naopak povolali trenéři do prvního týmu i čtveřici juniorů, kteří spolu s ostatními cestovali na zápas.

Tým ruské hokejové ligy KHL Lokomotiv Jaroslavl

Seznam obětí z týmu KHL Lokomotiv Jaroslavl
Příjmení Jméno Národnost Funkce Věk
Liv Stefan (Švédsko) Brankář 30 let
Vjuchin Alexander (Rusko) Brankář 38 let
Anikejenko Vitalij (Rusko) Obránce 24 let
Balandin Michail (Rusko) Obránce 31 let
Dietrich Robert (Německo) Obránce 25 let
Kalimulin Marat (Rusko) Obránce 23 let
Rachůnek Karel (Česko) Obránce 32 let
Salej Ruslan (Bělorusko) Obránce 36 let
Skrastins Karlis (Lotyšsko) Obránce 37 let
Trachanov Pavel (Rusko) Obránce 33 let
Uryčev Jurij (Rusko) Obránce 20 let
Vasilev Alexej (Rusko) Obránce 34 let
Čurilov Gennadij (Rusko) Útočník 24 let
Demitra Pavol (Slovensko) Útočník 36 let
Jarčuk Artěm (Rusko) Útočník 21 let
Kaljanin Alexander (Rusko) Útočník 23 let
Kirjuchin Andrej (Rusko) Útočník 24 let
Kljukin Nikita (Rusko) Útočník 21 let
Koroljuk Alexander (Rusko) Útočník 35 let
Marek Jan (Česko) Útočník 31 let
Ostapčuk Sergej (Rusko) Útočník 21 let
Sobčenko Daniil (Rusko) Útočník 20 let  
Tkačenko Ivan (Rusko) Útočník 31 let
Vašíček Josef (Česko) Útočník 30 let
Vasjunov Alexandr (Rusko) Útočník 23 let
Romanovskij Alexandr (Rusko) Útočník 24 let
Jerdakov Daniil (Rusko) Útočník 22 let
McCrimmon Brad (Kanada) Hlavní trenér 52 let
Koroljov Igor (Rusko) Trenér 41 let
Karpovcev Alexandr (Rusko) Trenér 41 let

Podle agentury Interfax byl letoun v provozu od roku 1993 a technické osvědčení mu mělo vypršet 1. října letošního roku. Z informací nezávislé agentury pro bezpečnost civilního letectví ASN vyplývá, že v roce 2009 měla společnost Jak-Servis potíže s dodržováním bezpečnostních standardů, na jejichž základě nesměla lety strojů Jak-42 a Jak-40 až do odstranění závad po dobu dvou měsíců provozovat. Loni v listopadu byly dva stroje společnosti vyřazeny z mezinárodního provozu v zemích Evropské unie.

Ruský generální prokurátor Jurij Čajka nařídil provedení hloubkové kontroly společnosti Jak-Servis, které letoun patřil, a rovněž všech letounů typu Jak-42, které jsou v Rusku v provozu.

Podobnou tragédii už jednou český hokej zažil. 8. listopadu 1948 se nad kanálem La Manche ztratilo letadlo Beechcraft s šesti československými reprezentanty, kteří mířili do Anglie na exhibiční turné.

Město Jaroslavl

Město Jaroslavl

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!