Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Rada bezpečnosti OSN nakonec schválila pomoc Sýrii, platí ale nové omezení

Syřané čekají na modlitbu před jídlem, které jim poskytli dobrovolnické skupiny. foto: Reuters

New York - Rada bezpečnosti OSN v sobotu schválila prodloužení přeshraniční humanitární pomoci Sýrii přes Turecko o jeden rok. Západní státy se ale musely smířit s novým omezením, prosazeným Ruskem, uvedla agentura AFP.
  7:15

Agentura Reuters dodala, že se tak stalo den poté, co vypršelo dosavadní šestileté povolení pro dodávky potravin a léků, na kterých je na severozápadě Sýrie, ovládaném povstalci, závislých asi 2,8 milionu civilistů.

Z 15 členů rady se podle Reuters při pátém hlasování v tomto týdnu zdrželi spojenci Damašku, Rusko a Čína. Nehlasovala ani Dominikánská republika, uvedla s odvoláním na diplomaty AFP. Ta se dopočítala celkem sedmi hlasování.

Humanitární pomoc bude moci být napříště dodávána přes jediný hraniční přechod s Tureckem, jak si přála Moskva za podpory Pekingu. Třináct ostatních členů RB požadovalo, aby pro humanitární dodávky dál sloužily nejméně dva přechody jako dosud.

Rada bezpečnosti OSN poprvé schválila poskytnutí přeshraniční humanitární pomoci Sýrii před šesti lety. Tehdy ji bylo možné dopravovat i přes Jordánsko a Irák. V lednu ale Rusko prosadilo snížení počtu přechodů určených pro pomoc ze čtyř na dva. Původní rezoluce z roku 2014 dovolovala OSN dodávat pomoc i do těch regionů Sýrie, které nejsou pod kontrolou vlády v Damašku.

Občanská válka, kterou zažehlo utlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se v Sýrii během let zapojením různých regionálních a zahraničních sil zkomplikovala. Násilí už si vyžádalo nejméně 400 000 lidských životů a dalších více než 11 milionů obyvatel, což je asi polovina předválečné populace, muselo opustit své domovy. Z toho asi 5,6 milionu lidí uprchlo do zahraničí.

Do bojů se na straně syrského prezidenta Bašára Asada zapojilo v roce 2015 Rusko, což do značné míry ovlivnilo poměr sil ve prospěch Damašku. Moskva už v Radě bezpečnosti vetovala celkem 16 rezolucí, které se týkaly Sýrie. V řadě případů Rusko podpořila i Čína, která podle AFP použila veto ohledně Sýrie desetkrát.

Podle expertů by zastavení dodávek humanitární pomoci do oblastí na severozápadě Sýrie, které ovládají povstalci, zřejmě dál posílilo pozici prezidenta Asada. Jeho režim kontroluje nyní už asi dvě třetiny Sýrie.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!