Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Rada bezpečnosti OSN odsoudila smrt novinářky Al-Džazíry, policie věc prošetří

V Jeruzalémě se konal pohřeb palestinské novinářky Širín abú Aklahové. Přišly na něj tisíce lidí. (13. května 2022) foto: Reuters

Rada bezpečnosti OSN (RB OSN) odsoudila v pátek zabití reportérky televize Al-Džazíra Širín abú Aklahové, která byla ve středu zastřelena při práci na reportáži o izraelské razii na okupovaném Západním břehu Jordánu. Současně také vyzvala k okamžitému, transparentnímu a nestrannému vyšetření úmrtí novinářky, uvedla agentura AFP. Silnou mezinárodní kritiku vzbudil také zásah izraelských policistů na pátečním pohřbu novinářky, což izraelské úřady slíbily prošetřit.
  21:46

Stanovisko schválilo všech 15 členů RB OSN, a to včetně Číny a Ruska. Jednání o znění textu byla podle diplomatických zdrojů obtížná. Kvůli požadavkům Pekingu a Moskvy byla odstraněna pasáž, která zdůrazňovala význam svobodných médií a ochrany novinářů pracujících v oblastech, kde zuří konflikty.

RB OSN vyzvala k „okamžitému, podrobnému, transparentnímu a nestrannému“ vyšetření úmrtí novinářky. Podle palestinských úřadů byla Aklahová zabita střelbou izraelské armády. Izrael tvrdí, že reportérky zahynula při přestřelce mezi Izraelci a Palestinci. Dnes vysoce postavený poradce předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse Husajn Šajch vyzval, aby se vyšetřování zúčastnily i mezinárodní orgány. Abbás již dříve odmítl společné vyšetřování s Izraelem, protože nemá důvěru v izraelské úřady.

V Jeruzalémě se konal pohřeb palestinské novinářky Širín abú Aklahové. Přišly na něj tisíce lidí. (13. května 2022)

Pátečního pohřbu v Jeruzalémě se zúčastnily tisíce Palestinců. Smuteční průvod Palestinců, který byl jedním z největších za posledních 20 let, vyšel z východního Jeruzaléma. Účastníci skandovali hesla na podporu samostatného palestinského státu a střetli se s izraelskou policií. Videozáznam incidentu ukazuje, jak izraelští policisté napadli účastníky průvodu, včetně nosičů rakve, která v jednu chvíli spadla. Podle izraelské policie reagovali na házení předmětů ze strany účastníků pohřbu. Izrael okupuje východní část Jeruzaléma od roku 1967 v rozporu s mezinárodním právem.

Znepokojení z její smrti vyjádřila řada států, včetně USA a EU. Bílý dům záběry ukazující, jak izraelští policisté napadají palestinské nosiče rakve, označil v pátek za znepokojivé. „Velmi nás znepokojily záběry ukazující izraelskou policii, jak vnikla do smutečního pochodu,“ uvedl americký ministr zahraničí Antony Blinken. Evropská unie pak odsoudila „nepřiměřené použití síly“ a „neuctivé chování“ izraelské policie. Podle palestinského Červeného půlměsíce bylo zraněno 33 účastníků pohřbu a izraelská policie tvrdí, že zadržela šest lidí.

Inspektor izraelské policie dnes oznámil, že spolu s ministerstvem vnitra nařídil prošetření zásahu policistů při pátečním pohřbu. „Výsledky šetření budou představeny inspektorovi v příštích dnech,“ uvedla izraelská policie.

Jednapadesátiletá Aklahová se narodila v Jeruzalémě a pro Al-Džazíru začala pracovat v roce 1997. Pravidelně přinášela reportáže z Izraele, Západního břehu Jordánu a Pásma Gazy a pro miliony arabských televizních diváků byla známou tváří. Ve středu byla střelena do hlavy, když pracovala na reportáži o izraelské razii v Džanínu. Měla na sobě vestu s viditelným nápisem Press.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!