22. března 2019 13:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rada OSN pro lidská práva odsoudila Izrael za zabíjení Palestinců

Palestinci na hranicích volají po právu vrátit se na území, které kdysi obývali. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Palestinci na hranicích volají po právu vrátit se na území, které kdysi obývali. | foto: Reuters

ŽENEVA Rada OSN pro lidská práva v pátek schválila rezoluci odsuzující Izrael za „záměrné používání smrtících prostředků a nepřiměřené síly“ proti protestům civilistů z palestinského Pásma Gazy. Usnesení je založené na vyšetřování OSN, podle nějž Izraelci loni při protestech zabili 189 Palestinců a spáchali při tom zřejmě válečné zločiny.

Izraelská zástupkyně hlasování označila za další důkaz nespravedlivého posuzování Izraele, palestinský zástupce upozornil, že mezi mrtvými jsou také děti a zdravotníci. Mimo jiné Česko text odmítlo.

Rada dokument schválila podle izraelských sdělovacích prostředků 23 hlasy, devět států bylo proti a 14 se zdrželo. Mezi zeměmi, jež byly proti textu, byla Česká republika a z členských zemí Evropské unie také Rakousko, Bulharsko a Maďarsko. USA, jež jsou spojenci Izraele, nehlasovaly, protože od loňska v radě nejsou na protest proti jejímu údajném protiizraelskému postoji.

Palestinci protestují na hranicích Gazy a Izreale.
Palestinci podpalují pneumatiky na hranicích s Izraelem.

Palestinci protestují na hranici mezi Gazou a Izraelem rok proti izraelské blokádě pásma a na podporu svých nároků na návrat do domovů předků v dnešním Izraeli. O život jich tam přišlo od loňského března přes 200. OSN pověřila vyšetřením zvláštní skupinu, která prověřovala případy loňských násilností. Došla k závěru, že Izraelci zabili 189 Palestinců a zranili jich 6100. Vojáci se zřejmě dopustili válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

„Cílit na civilisty je závažná věc, která by neměla být prominuta,“ sdělil v pátek palestinský zástupce v radě Ibráhím Chrajší a připomenul, že mezi mrtvými je 35 dětí, novináři a zdravotníci.

Zástupkyně Izraele Aviva Raz Šechterová rezoluci označila za „zřejmý důkaz politického zaměření proti Izraeli“. Vyšetřovatelé podle ní nevzali v úvahu „reálnou hrozbu“, jíž jsou protesty pro 70 000 Izraelců žijících u hranice a vystavených palestinským raketám.

ČTK