Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rada OSN pro lidská práva schválila sledování porušování práv v Bělorusku

Rada bezpečnosti OSN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rada bezpečnosti OSN | foto: Reuters

Rada OSN pro lidská práva v pátek schválila rezoluci navrženou Evropskou unií, která úřadu komisařky ukládá sledovat situaci ohledně porušování práv v Bělorusku. Stalo se tak navzdory snahám Ruska rezoluci zablokovat, uvedla agentura Reuters.

Úřad Vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové získal rezolucí mandát situaci v souvislosti s porušováním lidských práv v Bělorusku podrobně sledovat, do konce roku musí podat zprávu s příslušnými doporučeními.

Podle agentury AFP rezoluce od běloruské vlády také žádá, aby spolupracovala se zvláštní zpravodajkou OSN Anais Marinovou, což se od zřízení této funkce neděje. Marinová v debatě předcházející schválení rezoluce označila situaci ohledně lidských práv v Bělorusku za „katastrofální“.

Šéfka 47členné rady Elisabeth Tichyová-Fisslbergerová oznámila, že pro schválení rezoluce hlasovalo 23 členů, dva byli proti a 22 zástupců se hlasování zdrželo. Česká republika, která je členem rady pro období 2019-2021, hlasovala pro přijetí usnesení. Proti byly Venezuela a Eritrea.

Rusko, které v současné krizi v Bělorusku stojí na straně režimu prezidenta Alexandra Lukašenka, předložilo 17 pozměňovacích návrhů, všechny ale byly zamítnuty. Moskva členem rady není, má ale pozorovatelský status.

Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská v rozpravě vyzvala mezinárodní společenství, aby co nejrozhodněji zareagovalo na represe proti účastníkům protestů proti zfalšování prezidentských voleb.

„Situace v Bělorusku vyžaduje okamžitou mezinárodní pozornost. Pokojní demonstranti jsou nezákonně zadržování, biti a znásilňováni. Někteří přišli o život,“ prohlásila Cichanouská. Obvinila režim, že při brutálním potlačování protestů porušuje vlastní závazky ohledně dodržování lidských práv, což dává mezinárodnímu společenství právo reagovat s maximální tvrdostí, a to až do doby, než Minsk začne mezinárodní normy zase respektovat.

Po prezidentských volbách z 9. srpna, které podle úřadů vyhrál s více než 80 procenty hlasů dlouholetý autoritářský prezident Lukašenko, propukly rozsáhlé protesty. Hodně Bělorusů pokládá výsledek za zfalšovaný. Opozice, stejně jako EU, výsledek voleb neuznává. Demonstrace, které nepotlačily ani brutální policejní zákroky v prvních dnech po volbách, pokračují šestým týdnem. 

V neděli v Minsku proti Lukašenkovi znovu demonstrovaly desítky tisíc lidí.Běloruské ministerstvo zahraničí označilo přijetí usnesení za „další stadium perzekuce“ Běloruska ze strany Evropské unie a rovněž porušení Charty Spojených národů, která zapovídá „vměšování do vnitřních záležitostí jakéhokoliv státu“, uvedla běloruská státní agentura Belta.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...