Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Radar chceme

Americký viceprezident Joe Biden (vlevo) na mezinárodní bezpečnostní konferenci v Mnichově. Vpravo polský premiér Donald Tusk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký viceprezident Joe Biden (vlevo) na mezinárodní bezpečnostní konferenci v Mnichově. Vpravo polský premiér Donald Tusk. | foto: ČTK

MNICHOV Spojené státy budou pokračovat v budování protiraketové obrany za podmínky, že bude její účinnosti odpovídat nákladům na ni. Na mezinárodní bezpečnostní konferenci to dnes v Mnichově řekl americký viceprezident Joe Biden. Spojené státy podle něj chtějí nastolit nový tón v zahraniční politice a hodlají klást důraz na diplomacii, ale nebudou nikomu uznávat sféru vlivu.

"Budeme pokračovat ve vývoji protiraketové obrany jako protiváhy rostoucí íránské kapacitě za předpokladu, že tato technologie bude účinná a bude odpovídat vynaloženým nákladům. Budeme o tom hovořit s našimi spojenci v NATO i s Ruskem," řekl Biden k projektu, který předpokládá také umístění prvků v České republice a Polsku.

USA chtějí postavit v Česku radar a v Polsku raketové silo a tím čelit případnému íránskému raketovému útoku. Rusko s tím dlouhodobě nesouhlasí a pohrozilo rozmístěním vlastních raket v kaliningradské oblasti na západě země.

Biden také ujistil, že "Spojené státy budou naslouchat a radit se se spojenci, ale budou od nich také víc žádat". Řekl, že USA budou bránit své hodnoty, nebudou praktikovat mučení a uzavřou věznici v Guantánamu, kde jsou zadržování lidé podezřelí z terorismu. "K tomu budeme potřebovat vaši pomoc," prohlásil před účastníky mezinárodního fóra.

Nastal podle něj čas na "opravu" vztahů mezi USA a Ruskem. Moskva by měla spolupracovat a pomoci porazit afghánské radikální hnutí Taliban i teroristy z Al-Káidy, vyzval Biden.

"Je čas parafrázovat prezidenta Baracka Obamu, pro vztahy s Ruskem zmáčknout tlačítko reset a revidovat mnoho oblastí, v nichž s ním můžeme spolupracovat. Nebudeme ale s Ruskem souhlasit ve všem. USA například neuznají Abcházii a Jižní Oseti jako nezávislé státy. Nepřiznáme žádnému národu sféru vlivu. Zůstáváme při tom, že svébytné státy mají právo na vlastní rozhodnutí a vlastní aliance. USA a Rusko spolu mohou nesouhlasit, a přesto spolupracovat tam, kde se naše zájmy shodují," řekl Biden.

Ujistil, že USA revidují i politiku vůči Íránu a kladou důraz na dialog s ním. Teherán si podle něj může vybrat mezi tlakem a izolací na jedné straně a "rozumnými pobídkami" na straně druhé. "Mezinárodní společenství musí spolupracovat a přimět Írán k tomu, aby zastavil jaderný program," řekl viceprezident.

Bez široké spolupráce se podle něj neobejde ani řešení afghánského konfliktu. Chceme si tam stanovit "jasné a dosažitelné" cíle v podobě jednotné strategie, za niž musejí nést odpovědnost USA i jejich spojenci, prohlásil Biden. Afghánistán se podle něj nesmí stát bezpečným přístavem islámských radikálů. Podle Bidena nebude žádná strategie pro Afghánistán úspěšná bez pomoci Pákistánu.

Dal ale také jasně najevo, že USA zůstávají připraveny použít k obraně své bezpečnosti vojenskou sílu. "Mezi naší bezpečností a ideály není žádný konflikt. Posilují se navzájem. Díky zbraním jsme získali nezávislost a zbraně v dějinách chránily naši svobodu. A to se nezmění," řekl viceprezident.

V otázce ochrany klimatu chtějí USA podle Bidena jít "příkladem a jednat energicky". Biden také v nejbližších dnech očekává dohodu o otevření hraničních přechodů do pásma Gazy, což by mělo přinést trvalejší příměří mezi Izraelem a palestinskými radikály.

,

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!