Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Radar zpochybněn není, říká Vondra

Alexandr Vondra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Vondra | foto: ČTK

Výdaje na štít by mohly být přehodnoceny, uvedl v rozhovoru pro LN vicepremiér Alexandr Vondra. Peníze na radar ale jsou.

LN Americký viceprezident Joe Biden prohlásil, že budou pokračovat v budování protiraketové obrany za podmínky její technologické účinnosti a přiměřených nákladů. Co to znamená pro výstavbu radaru v Česku?
Pokud jde o radar, tak to poměrně jednoznačně znamená, že ten u nás smysl má. Je to multifunkční zařízení, které je připravené, bude-li tu stát, sloužit systému protiraketové obrany na více úrovních. Pokud tedy byly ty headliny Radar bude, tak to fakticky odpovídá. Pokud se k tomu samozřejmě Češi nepostaví zády, to je druhá stránka věci.

LN V Bidenově projevu tedy nevidíte žádné „ale“?

Já si neumím představit, že by to americká administrativa nyní zastavila. Asi to budou samozřejmě vyhodnocovat, to znamená, že do nějaké rychlé akce se zítra nebo pozítří nepustí. Udělají si review, klasický audit, to je přirozená věc, když po osmi letech nastoupí nová administrativa. A ten audit dopadne tak, že v tom pokračovat budou s tím, že samozřejmě tam můžou být modifikace, to já nevylučuji. Ale pokud jde o radar, tak tam si myslím, že ten zpochybněn v žádném případě není. Na konferenci v Mnichově jsem mluvil i s Ellen Tauscherovou (demokratickou kongresmankou – pozn. red.) a ta mi dokonce říkala, že prostředků, které jsou v Kongresu vyčleněny na radar, by se žádná změna neměla týkat. Druhá věc je, že pokud jde o výdaje na celou tu obranu, ty jsou velké a v tom se nějakým způsobem hrabat mohou. To jsou ty miliardy, pokud jde o ty stovky milionů, tak tam jsem slyšel, že se žádné změny neplánují.

Uvozovky dolní„Kdyby si Poláci měli vybrat jestli interceptory, nebo patrioty, tak stejně jsou pro ně důležitější v tuto chvíli patrioty.“.Uvozovky horní


LN Je to tedy tak, že spíše Poláci se obávají, že u nich nebudou protirakety, protože na ně nevyčlení peníze?

Já se k tomu teď nechci nějak vyjadřovat. Ale mohu říct to, že kdyby si Poláci měli vybrat jestli interceptory, nebo patrioty, tak stejně jsou pro ně důležitější v tuto chvíli ty patrioty.

LN Souhlasíte se zapojením Ruska do evropské bezpečnostní architektury?

To není žádný nový element, my i Američané jsme o tom několikrát s Ruskem mluvili. Platí to, že na jedné straně je tu nabídka Rusku ke spolupráci, jestli se toho chtějí zúčastnit, dokonce do toho mohou vložit i svá vlastní zařízení. Je to systém, který má chránit Evropu před hrozbami nikoli z Ruska, ale Íránu a podobných zemí. Ale na druhou stranu to není tak, že Rusko může mít právo veta nad tím systémem jako takovým.

LN Kdy očekáváte, že se otázka radaru nějak posune v českém parlamentu?
My si tady teď musíme sednout a zamyslet se. Buďto tu ratifikaci dotáhnout do konce hned, což by bylo lepší pro naši budoucí vyjednávací pozici, anebo s tím chvilku počkat, než Američané dokončí to review. Já tvrdím, že ta první možnost by byla výhodnější pro Českou republiku, ta druhá je možná, pokud to usnadní politickou dohodu u nás. To nejhorší, k čemu by mohlo dojít, je, že bychom se k nim otočili zády.

LN Americký viceprezident také řekl, že Amerika bude dělat víc, ale bude také víc od svých partnerů žádat. Jak si jeho slova vysvětlujete?

Těch možností je víc. Jedna možnost je radar, druhá je navýšit počty vojsk v Afghánistánu, nebo také přijímat vězně z Guantánama. Tak si každá země může vybrat. Já si myslím, že pro nás je nejvýhodnější ten radar. Ale jaksi jedno nepopírá druhé, je to všichni za jednoho, jeden za všechny. A koneckonců my jsme o nějakém drobném navýšení v Afghánistánu právě teď také rozhodli, i když je to spíše udržení než navýšení.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!