Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řádění přírodních živlů v Indonésii: 170 mrtvých a stovky pohřešovaných

Svět

  13:14aktualizováno  27. října 13:14
JAKARTA - Indonésie se vzpamatovává ze dvou přírodních katastrof, které ji postihly v uplynulých dvou dnech - z tsunami vyvolaného zemětřesením, jež zasáhlo zemi v pondělí, a z úterních erupcí sopky Merapi. Tyto katastrofy si dohromady vyžádaly nejméně 170 obětí na životech a stovky lidí jsou nadále pohřešovány.

Přírodní živly v Indonésii připravily o život 170 lidí foto: ČTK

Indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono zkrátil svou návštěvu Vietnamu, kde se měl zúčastnit summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), a vrátil se do vlasti, aby dohlížel na záchranné operace. Americký prezident Barack Obama, který je v Indonésii očekáván v listopadu, vyjádřil politování nad ztrátami na lidských životech a přislíbil Jakartě pomoc.Zemětřesení nastalo v pondělí v 16:42 SELČ v hloubce pouhých 14,2 kilometru asi 77 kilometrů západně od ostrůvku Jižní Pagai v odlehlém a řídce obydleném souostroví Mentawai u sumaterského pobřeží, uvedla americká geologická služba (USGS). Tato zóna leží asi 240 kilometrů od Bengkulu na ostrově Sumatra a 280 kilometrů od města Padang, v regionu hojně navštěvovaném turisty. Mezi mrtvými však není žádný zahraniční turista.

Voda šla až půl kilometru do vnitrozemí
Úřady v prvních okamžicích vydaly varování před tsunami, poté ho odvolaly, tichomořské centrum upozornění později opět obnovilo. Ostrov Jižní Pagai zasáhly třímetrové vlny a voda se dostala 600 metrů do vnitrozemí, sdělil šéf krizového centra ministerstva zdravotnictví.

Přírodní živly v Indonésii připravily o život 170 lidí

"Vlny v obci Muntei poškodily 80 procent staveb a mnozí obyvatelé jsou pohřešováni," sdělil. Úřady zároveň zahájily pátrání po lodi s devíti Australany na palubě. Další lodě byly podle svědků zničeny nebo poškozeny obrovskými vlnami.

Sopka zabila strážce hory
Zároveň v Indonésii nastala erupce sopky Merapi na ostrově Jáva.
Vulkán třikrát po sobě vychrlil dým a popel, který usmrtil nejméně 25 lidí, sdělil Banu Hermawan, mluvčí nemocnice ve městě Yogyakarta ležícím asi 25 kilometrů od kráteru. Mezi mrtvými je i Mbah Marijan, muž známý jako duchovní strážce hory, která je považována za posvátnou. Aktivita sopky nyní výrazně poklesla, ale nebezpečí trvá, uvedly úřady. Více než 29.000 lidí muselo nalézt útočiště v různých střediscích a na některé části svahů sopky je vstup zakázán.

Indonéské souostroví leží v takzvaném tichomořském ohňovém prstenci, pásmu s vysokou seizmickou i sopečnou aktivitou. Každoročně zažívá asi 7000 zemětřesení. Silné zemětřesení na západě Indonésie v prosinci 2004 a následné obří tsunami připravily v regionu o život přes 230.000 lidí, z toho 170.000 právě v Indonésii.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat