Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řádí v Británii sériový škrtič? Stejný pachatel prý zabíjel už před 30 lety

Svět

  8:00
LONDÝN/PRAHA - Více než 80 policistů se snaží vyřešit záhadnou vánoční vraždu mladé dívky. Je možné, že stejný pachatel zabíjel již v roce 1974.

Joanna Yeatesová foto: Reuters

Tělo zavražděné Joanny Yeatesové bylo nalezeno o prvním svátku vánočním asi tři kilometry od jejího domu v Bristolu. Bylo schované pod sněhem. 25letá architektka přitom zmizela již o osm dní dříve, když se večer vracela z restaurace. Vánoční vražda od té doby plní první stránky všech britských novin. Objevilo se totiž množství podivných okolností. Žena byla uškrcena, neměla na sobě boty, a prý dokonce k podobnému případu v Bristolu došlo již v roce 1974. Může v oblasti řádit sériový vrah?

Yeatesová zmizela 17. prosince poté, co si koupila pizzu a dvě lahve cideru cestou domů z místní restaurace. Její přítel nahlásil Joannino zmizení o dva dny později, poté co se vrátil z víkendového výletu. Již minulý týden byl jako podezřelý z vraždy zadržen 65letý Christopher Jefferies, Joannin domácí, který bydlí ve stejném domě jako ona. Minulou sobotu ho ale bez vznesení jakéhokoli obvinění propustili. Obyvatelky Bristolu raději vyzvali k větší opatrnosti, protože vrah by mohl zaútočit znovu.

Podkolenku si vrah zřejmě odnesl jako suvenýr

Ve středu se policisté obrátili na veřejnost, aby jim pomohla s pátráním po šedé lyžařské podkolence, která ženě chyběla. Prý by mohla být klíčem k vyřešení vraždy. A podle některých spekulací mohla být i vražedným nástrojem. "Když jsme Jo tehdy ráno nalezli, i když byla oblečená, neměla na sobě bundu, boty a měla také jen jednu podkolenku," citovala agentura Reuters vyšetřovatele Phila Jonese.

Čtěte také:

Boty a bunda byly později nalezeny v jejím bytě, což nasvědčuje tomu, že ještě před svým zmizením byla doma. "Podkolenku u sebe může mít pachatel. Může být v jeho domě, v jeho autě, prosíme všechny, kdo cokoliv o této podkolence vědí, ať nás kontaktují," dodal inspektor Jones. Vrah si prý část oblečení své oběti mohl nechat jako jakýsi suvenýr.

Na případu pracuje více než 80 policistů. Vyšetřovatelé zahájili kampaň i na sociální síti Facebook, kde žádají o jakékoli informace související s případem. Záhadou například pro ně stále je, co se stalo s pizzou, kterou si Yeatesová koupila ten večer. Nevědí ani, kolik osob bylo do vraždy zapojeno či kdy a kde byla spáchána. 

V pátek se objevila informace, která celý případ učinila ještě záhadnějším. Rodina studentky Glenis Carruthersové, která byla téměř na stejném místě nalezena mrtvá v roce 1974, se totiž domnívá, že by obě dívky mohly být obětí stejného vraha. Existuje zde totiž množství podobností. Obě ženy byly uškrceny, nalezeny oblečené, ale bez bot a nebyly znásilněny. Navíc Joanna a Glenis byly téměř stejného věku. "Tu mladou dívku mohla zabít stejná osoba jako Glenis. K té vraždě sice došlo před více než třiceti lety, ale ty případy mají mnoho společného," citoval list The Daily Telegraph Helenu Carruthersovou, nevlastní matku Glenis. Možnou spojitostí se již začali zabývat i britští vyšetřovatelé.

Mohlo by vás zajímat