130 let

Marine Le Pen. Přejde vedení v Národní frontě z otce na dceru? | foto: Reprofoto

Radikála Le Pena chce vystřídat jeho dcera

Svět
  •   12:49
PAŘÍŽ - Francouzská extrémní pravice zřejmě brzy změní tvář. Místo Jean-Marie Le Pena, provokatéra označovaného za rasistu a antisemitu, by mohla Národní frontu vést jeho blonďatá a poněkud umírněnější dcera Marine.

Ta je nyní místopředsedkyní strany a také poslankyní Evropského parlamentu. Marine Le Penová dlouho váhala, před úterním zveřejněním své autobiografie „A contre-flots“ (Proti proudu) se ale v deníku Le Monde přiznala: „Až nastane čas, budu samozřejmě kandidovat. Politiku mám ráda.“ Jejímu otci bude v červnu 78 let a Marine Le Penová je spolu s Bruno Gollnischem jedinou osobností strany, která by mohla jejího zakladatele a dlouholetého vůdce nahradit.

Kniha Marine Le Penové se měla na trhu objevit už na konci roku 2005 před plánovaným kongresem Národní fronty. Ten ale její otec odložil až na podzim 2007 a z díla, jež se mělo stát příspěvkem do stranické debaty, se stala autobiografie. Le Penová v ní na několika místech obhajuje svého otce, s jehož politikou vždy bezvýhradně souhlasila. O Le Penově výroku, že „plynové komory byly jen detailem druhé světové války“ například říká: „Můj otec, dítě války, relativizuje.“

Le Penová ve své knize líčí i rodinné historky a strach, který často o svého otce pociťuje. Vyvolal ho především výbuch bomby v domě, kde Le Penovi bydleli v roce 1976. Násilí provázelo i mnohé Le Penovy předvolební kampaně. Le Pen a jeho manželka Pierrette prý tvoří „moderní pár, který má vždy prostřeno pro přátele“.

Marine Le Penová odmítá tvrzení, že je její otec antisemitou. Kdyby byl, poznala by to prý už jako malá. Sama přitom před dvěma lety překvapila francouzské Židy, když se jich zastala po útocích islámských radikálů. Právě na islámské přistěhovalce má nyní Národní fronta nejvíce „spadeno“.

Většinu jejích voličů také podle průzkumů tvoří chudí Francouzi, kteří žijí v blízkosti přistěhovaleckých ghett a trpí kriminalitou tamních gangů. S tím má Le Penová bohaté zkušenosti - šest let působila v Radě regionu Nord-Pas-de-Calais, kde jsou tyto problémy na denním pořádku.

Ne všichni členové strany jsou ale ze 37leté političky nadšeni. Mnozí z nich se obávají, aby ideály strany „neprodala za ministerské posty jako Gianfranco Fini v Itálii“. Právě Finiho strana, kdysi ultrapravicová, přerušila své vazby s fašisty a zařadila se mezi standardní konzervativní strany.

Marine Le Penová také nesplňuje ideální ultrapravicový model ženy, která by měla jen rodit děti a poskakovat kolem plotny. Má sice tři děti, je ale podruhé vdaná (za politika Národní fronty) a katolickým fundamentalistům, kteří tvoří značnou část členů strany, její názory vyhovovat nemohou. Le Penová například podporuje právo na potrat a je zanícenou zastánkyní sekulárního státu. Na veřejnosti má pověst „ženy z lidu“, a dokonce i francouzští levicoví novináři s ní často zacházejí v rukavičkách.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás