Život v Peru očima Evropanky. Proč se troubí na ulicích a co si dát k večeři? |
Juan Perón, Hugo Chávez či Evo Morales. Do řady levicových latinskoamerických vůdců, kteří dokázali uhranout davy rétorickými schopnostmi a sliby nesplnitelného, se nejspíš zařadí nové jméno: Pedro Castillo.
Venkovského učitele původem ze zapadlé oblasti na severu Peru ještě nedávno ani v jeho rodné zemi prakticky nikdo neznal. Syn negramotných rodičů se dostal do veřejného povědomí jako odborový předák teprve při celostátní učitelské stávce v roce 2017 a nečekaně zazářil v prvním kole prezidentských voleb konaných letos v dubnu. Nyní je na cestě do prezidentského paláce v Limě: po sečtení téměř všech hlasů z druhého kola, které se konalo minulou neděli, vede – byť těsně – nad svou soupeřkou Keiko Fujimoriovou.
V době uzávěrky LN hovořil pro Castilla rozdíl 0,4 procentního bodu (50,2 : 49,8 procenta), v absolutních číslech šlo o náskok asi 70 000 hlasů. Sečteno bylo více než 99 procent všech volebních okrsků. Fujimoriová již v pondělí vznesla obvinění z „volebních podvodů“, ovšem bez důkazů. Včera oznámila, že bude žádat přepočítání hlasů v asi 800 okrscích, převážně tam, kde zvítězil Castillo. Na konečné oficiální výsledky tak bude podle všeho nutné si ještě pár dní (či dokonce týdnů) počkat.
Muž v klobouku
Castillo ztělesňuje představu bodrého populistického vůdce jak svoji rétorikou („přicházím s čistýma rukama, jsem člověk práce a vrátím vám naději“), tak vizáží. Na veřejnosti se téměř vždy objevuje s tradičním kloboukem s širokým lemem a v ponču, na předvolební výsledky často přijížděl na koni.
O práci přišlo v Peru kvůli covidu skoro sedm milionů lidí. S optimismem očekáváme lepší zítřky, říká Čech |
Do politického sedla Castillovi zjevně pomohly důsledky epidemie koronaviru, která zasáhla Peru zvlášť tvrdě: počtem evidovaných zemřelých na covid-19 je Peru první na světě a nákaza uvrhla miliony Castillových spoluobčanů do tísnivé chudoby. S tím bývalý učitel slibuje rázně skoncovat a peníze na zvýšení platů a penzí slibuje získat pomocí „osvědčených“ receptů používaných jinými latinskoamerickými populisty, mj. znárodněním dolů. V Peru se těží velké množství zlata, stříbra, mědi a dalších surovin, těžba je většinou v rukou nadnárodních firem.
Mezi další sliby, kterými Castillo operoval v kampani, bylo neprodlené vyhošťování cizinců usvědčených z kriminálních činů či obnovení trestu smrti.
Nudnou patronkou ovšem není ani Keiko Fujimoriovová, Castillova prezidentská soupeřka. Šestačtyřicetiletá pravicová kandidátka je dcerou Alberta Fujimoriho, prezidenta Peru v letech 1990 až 2000. Fujimori během svého mandátu dokázal potlačit maoistické guerilly v čele s nechvalně proslulou Světlou stezkou a zotavit ekonomiku. Po skončení mandátu však byl obviněn z řady trestných činů včetně porušování lidských práv a korupce a skončil ve vězení.
Nový peruánský prezident Merino po masových protestech rezignoval. Nestrávil ve funkci ani celý týden |
Fujimoriová, předsedkyně pravicově-populistické strany Lidová síla (FP), je na rozdíl od Castilla zkušenou političkou a o prezidentské křeslo se již v minulosti ucházela. V kampani slíbila pokračovat v politice svého otce, kterého by prý – v případě zvolení – propustila na svobodu.