17. ledna 2012 20:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Radikálové na YouTube hrozí norským politikům

Neznámí islamisté na portál YouTube umístili video hrozící likvidací nejvyšších norských představitelů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neznámí islamisté na portál YouTube umístili video hrozící likvidací nejvyšších norských představitelů. | foto: vg.noReprofoto

OSLO Neznámí islamisté na portál YouTube umístili video hrozící likvidací nejvyšších norských představitelů. Případ vyšetřuje norská tajná služba PST, která považuje radikální islamisty za hlavní teroristickou hrozbu v zemi.

Mluvčí PST v rozhovoru pro deník VG řekl, že na pětiminutovém videu jsou obrázky ministerského předsedy Jense Stoltenberga, ministra zahraničí Jonase Gahra Störeho a korunního prince Haakona doprovázené výzvou k jejich "bolestné likvidaci za pomoci Alláha". Kromě toho autoři videa vyzývají k účasti na protestech proti norské vojenské přítomnosti v Afghánistánu.

ČTĚTE TAKÉ:

Půl roku poté, co Norskem otřásly dva útoky pravicového extremisty Anderse Behringa Breivika se 77 mrtvými, považuje norská tajná služba nadále za hlavní zdroj ohrožení terorismem radikální islamismus. "Hrozba spojená s tímto prostředím je v současnosti znepokojující," cituje dnes agentura AFP ředitelku PST Janne Kristiansenovou.

Rozvědka čelí kritice

Norská rozvědka však po zkušenostech s útoky z 22. července čelí kritice, že nedokáže včas rozeznat zdroje teroristické hrozby spíš ze strany pravicových a protiislámských radikálů.

Dvaatřicetiletý Breivik loni 22. července nejdřív spáchal pumový atentát v centru norské metropole Osla a poté na nedalekém ostrově Utöya postřílel 69 osob, převážně účastníků letního tábora mladých sociálních demokratů.

Breivikovi hrozí nanejvýš 21 let vězení. Pokud ale bude při přezkoumání potvrzena původní psychiatrická zpráva o jeho nepříčetnosti, mohl by skončit v psychiatrické léčebně. Zahájení procesu s Breivikem je plánováno na 16. dubna.

ČTK, Lidovky.cz