Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Znásilnění i bití. Islámský stát vydal návod, jak nakládat s otrokyněmi

Útěk jezídů před Islámským státem. Dlouhé pochody přes pouštní oblasti jsou na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Útěk jezídů před Islámským státem. Dlouhé pochody přes pouštní oblasti jsou na... | foto: Reuters

DAMAŠEK Pravidla, jak mohou bojovníci nakládat se zajatými ženami nepřátel, sepsala Radikální organizace Islámský stát (IS). Leták obsahuje podle britského listu The Independent mimořádně odporný návod, jak se chovat k ženám - otrokyním. IS unesl podle dostupných údajů asi 2500 příslušnic irácké komunity jezídů a dalších 4600 žen a dívek se pohřešuje.

Materiál byl údajně vytištěn 3. prosince a do angličtiny přeložen ve washingtonském ústavu pro studium Blízkého východu. O jeho autenticitě prý svědčí i to, že elektronické stopy od materiálu vedou k hlavním propagandistům IS.

ČTĚTE TAKÉ:

Autoři vycházejí z toho, že je ospravedlnitelné zotročit každého, kdo nevyznává islám. Dovoluje se znásilnit „otrokyni“ hned po jejím zadržení a mít styk i s nezletilými dívkami, pokud jsou dostatečně zdatné. V opačném případě je třeba se s nimi těšit jen pohledem.

Právo na nevěřící

„Právo na tyto ženy nám dává to, že jsou nevěřící. Můžeme se jich zmocnit hned, jakmile je imám mezi nás rozdělí,“ uvádí jedno pravidlo. „Je povoleno koupit, prodat nebo darovat rukojmí a otroky, protože náleží k majetku, jímž lze disponovat tak dlouho, dokud to muslimské obci nepůsobí újmu,“ říká další.

Dívka ze sekty jezídů už má utíkání před násilím dost. Islamisté jezídy...

Dívka ze sekty jezídů už má utíkání před násilím dost. Islamisté jezídy...

Prodat lze podle jednoho z bodů i ženu, která s příslušníkem IS otěhotněla. Bod číslo 19 podává přesný výklad otázky bití otrokyň. „Povoluje se bít otrokyni pro utužení disciplíny, ale je zakázáno destruktivní bití, bití za účelem vlastního uspokojení nebo mučení. Zakázány jsou také údery do obličeje.“ Ženu, která svému vězniteli uteče, prý není třeba trestat, ale je možné jí vyčinit takovým způsobem, aby to od touhy uprchnout odradilo ostatní.

Obchody s rukojmími jako zdroj příjmů

IS od loňska obsadil severní Sýrii a Irák a založil tam chalífát. Za hlavní zdroj příjmů této organizace se považuje nelegální obchodování s ropou, krádeže a také obchodování s rukojmími.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...