Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Falešné modly, prohlásil Nečas v Rusku o Pussy Riot

Český premiér Petr Nečas (ODS) se v Moskvě setkal s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český premiér Petr Nečas (ODS) se v Moskvě setkal s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem. | foto: ČTK

MOSKVA Členky ruské punkové skupiny Pussy Riot nejsou žádnými bojovnicemi za svobodu a lidská práva. Zneuctily pravoslavný chrám a byly za to - byť příliš přísně - potrestány. Na tiskové konferenci v Moskvě to dnes podle rozhlasové stanice Rádio Svoboda prohlásil český premiér Petr Nečas. Novináři by podle něj neměli vytvářet falešné modly.

Šéfredaktor ruského opozičního listu Novaja gazeta Vitalij Jaroševskij na tiskové konferenci připomněl Nečasův výrok z loňského září o tom, že podpora tibetskému duchovnímu vůdci dalajlamovi či aktivistkám Pussy Riot může ohrozit český export. Tato premiérova slova loni kritizoval i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Pan Nečas se zachmuřil, ale potvrdil své dřívější prohlášení," píše na svém webu Rádio Svoboda. "Členky Pussy Riot nejsou žádné bojovnice za svobodu a lidská práva. Znesvětily pravoslavný chrám, ale byly za to potrestány příliš přísně. Petr Nečas novinářům poradil, aby nevytvářeli falešné modly," píše autor reportáže Michail Sokolov.

Drama na letišti

Český premiér pak řekl, že je pro respektování lidských práv, což dokázalo i jeho setkání s představiteli ruských neziskových organizací. Toto setkání se ale omezilo na krátkou formální besedu s několika ochránci lidských práv, kteří českému premiérovi vyprávěli o pronásledování nevládních organizací a Nečas je politoval, píše Rádio Svoboda s odkazem na nejmenované očité svědky.

Rádio Svoboda připomnělo, že bývalý český prezident Václav Havel stál o to, aby Česko přijímalo politické utečence prchající před "pronásledováním Putinova režimu". Nečas na dotaz Rádia Svoboda řekl, že Česká republika speciální program pro přijímání politických emigrantů z Ruska nemá. Každý uprchlík může dokázat své právo na azyl individuálně.

Trhy místo pravdy
"Celým svým chování dával předseda české vlády najevo, že nadbytečná pozornost věnovaná tématu lidských práv může poškodit ekonomické vztahy Česka a Ruska," uvedlo Rádio Svoboda a poznamenalo, že šéf české vlády rok po smrti Václava Havla předvádí cynický přístup "trhy místo pravdy": "Světová hospodářská krize a hledání odbytiště v Rusku, závislost na dodávkách ruského plynu, aktivní lobbování ruského režimu a vývoz korupce z Moskvy ničí principiální evropské stanovisko vůči dodržování lidských práv.

Slovně proklamované principy nevydrží střet s realitou," usoudil komentátor Rádia Svoboda a dodal, že jedině veřejné mínění může přimět politiky, aby se chovali vůči Putinovi tak, jak se to líbí Evropanům, a ne jak to vyhovuje "Schröderovi, Berlusconimu a teď Nečasovi". Bývalí šéfové německé a italské vlády Gerhard Schröder a Silvio Berlusconi jsou v Rusku považováni za Putinovy přátele, napomáhající prosazování ruských zájmů v EU.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!