Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ve Francouzských Alpách zahynuli dva Češi, v silném proudu se s nimi převrátil raft

Řeka Guil ve Francouzských Alpách (30. července 2020) foto: Profimedia.cz

Dva čeští občané přišli o život při nehodě raftu ve Francouzských Alpách. Nehoda se stala v pondělí po třetí hodině odpoledne. Podle francouzských médií jelo po pěti Češích na dvou raftech, které se kvůli silnému proudu převrátily. První oběť byla prohlášena za mrtvou na místě, druhá zemřela v nemocnici, oběma bylo kolem šedesáti let. Úmrtí dvou českých občanů potvrdilo i ministerstvo zahraničí.
  10:09

Dva rafty, z nichž na každém podle televize jelo pět Čechů, sjížděly řeku Guil v oblasti obce Château-Ville-Vieille, když se kvůli silnému proudu převrátily. Pasažéři prvního člunu vyvázli bez zranění, ve druhém ale přišli o život dva lidé.

„Můžeme potvrdit úmrtí dvou českých občanů ve Francii. Náš zastupitelský úřad v Paříži je v kontaktu s rodinou obětí a poskytuje konzulární asistenci,“ sdělil ČTK mluvčí české diplomacie Daniel Drake.

Jednou z obětí byl podle stanice BFMTV muž, který měl při příjezdu záchranné služby zástavu srdce a dýchání. Na místě byl prohlášen za mrtvého. Z vody pak byla vytažena žena s „velmi slabým pulsem“. Byla evakuována do nemocnice v Briançonu, kde kolem 17:30 na následky zranění zemřela.

Oběma lodím poskytla první pomoc jiná skupina kajakářů, kteří trénovali o několik metrů níže.

Podle francouzských policistů nebyly malé lodi přizpůsobeny toku Guilu a neměly ani žádný dohled. Na místo byli vysláni policejní technici, aby objasnili okolnosti tragédie.

„U obou obětí bude provedena pitva a budou provedeny výslechy, aby byly objasněny okolnosti tragédie,“ uvedl státní zástupce.

Podle televize France 3 se jednalo o čtvrtou nehodu na divoké vodě během zhruba jednoho a půl týdne v jižních Alpách. Tento smrtící začátek sezóny je způsoben především velmi silnými průtoky v řekách.

Minulé pondělí přišel o život 73letý Ir, který se na řeku vydal na kajaku. Následující den byl v řece Durance mezi městy Briançon a Le Villaret nalezen mrtvý anglický kajakář, který se účastnil skupinového výletu. V neděli pak na řece Gyr poblíž přehrady Vallouise zemřel 62letý kajakář.

Minulý týden proto varoval prezident národního svazu profesionálních průvodců na kánoích a přidružených disciplínách Thomas Pascal vodáky před obtížnějšími podmínkami na řekách. Rekordní sněhové srážky v horském masivu Écrins a na italských hranicích, vydatné deště a pozdní tání ledu způsobily, že řeky v oblasti jsou nebezpečnější než obvykle.

Naposledy zemřel český vodák v cizině letos začátkem května v Rakousku. Při jízdě na kajaku u rakouské obce Weissenbach am Attersee čtyřiapadesátiletý muž při sjezdu řeky na nebezpečném místě vypadl z kajaku a nemohl se dostat z divoké vody. Další vodáci ho nakonec vytáhli na břeh, po převozu do nemocnice ale zemřel.

Nejtragičtější nehoda vodáků z ČR se v posledních letech stala koncem května 2016 na východošvýcarské řece Landquart. Krátce po vyplutí od obce Küblis se tehdy jeden ze dvou raftů s pětičlennou posádkou převrátil, přežili jen dva lidé z jeho posádky.

Château-Ville-Vieille

Château-Ville-Vieille

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...