Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Raketoplán Endeavour odstartoval svou misi

Svět

  11:03
MYS CANAVERAL (USA) - Raketoplán Endeavour úspěšně odstartoval z floridského Mysu Canaveral na patnáctidenní misi k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Úkolem posádky je přestavba a rozšíření vesmírné stanice, aby se od příštího roku mohl počet obyvatel ISS rozšířit na šest osob.

Raketoplán Endeavour úspěšně odstartoval z floridského Mysu Canaveral. foto: ČTK

Kosmická loď se sedmi členy posádky na palubě vzlétla do vesmíru přesně podle plánu v 01:55 SEČ. O dvě minuty později se od raketoplánu oddělily obě palivové nádrže, které po pádu do Atlantického oceánu americká plavidla vylovila, aby mohly být opět použity pro let dalšího raketoplánu.

Start Endeavouru ohrozily na poslední chvíli problémy s dveřmi u odpalovací rampy, které technici dostatečně nezabezpečili, závadu se ale podařilo včas odstranit.

Endeavour nabral krátce po startu rychlost kolem 6000 kilometrů v hodině a po osmi minutách a 33 vteřinách dosáhl oběžné dráhy kolem Země. Poté posádka zahájila pozvolný přibližovací manévr, který má v neděli ve 23:13 SEČ vyvrcholit spojením s ISS. Tam se astronauti zdrží 11 až 12 dnů.

Let raketoplánu je již 27. americkou misí k ISS, poprvé vzlétl raketoplán k této vesmírné stanici 20.listopadu 1998. V útrobách Endeavouru se nachází 14,5 tuny vybavení, včetně dvou nových komor pro spaní, toalety, ledničky a nového systému pro čištění vody. Tento systém má pro budoucí provoz stanice velký význam, protože má recyklací kapalných odpadů, a to včetně moči, výrazně přispět k zajištění dostatku pitné vody pro osádku ISS.

Zařízení, jehož hodnota se pohybuje kolem 250 milionů dolarů, tedy téměř pěti miliard korun, ušetří ročně 6,8 tun vody, která by se jinak musela na ISS dopravovat ze Země. Astronauti mají rovněž na stanici instalovat novou pec určenou k vědeckým pokusům.

Posádka Endeavouru má na programu čtyři výstupy do volného prostoru s úkolem vyčistit a opravit natáčecí systém jedné ze tří solárních antén ISS. Velitelem mise Endeavouru je sedmačtyřicetiletý Chris Ferguson, druhým pilotem je o tři roky mladší Eric Boe. Zbývajících pět členů posádky tvoří specialisté, mezi nimi i Sandra Magnusová, která nahradí na ISS Grega Chamitoffa. Ten se místo ní vrátí zpět na Zemi, až ke konci tohoto měsíce raketoplán svou misi ukončí.
Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte
Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte

Příběh začátku nového života, který jednou jako dárek můžete věnovat svému dítěti. Každý rok jedna otázka a tři roky odpovědí, ze kterých vznikne...

Mohlo by vás zajímat