21. srpna 2017 2:29, aktualizováno  19:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Raketový torpédoborec se u Singapuru srazil s tankerem, 10 námořníků se pohřešuje

Raketový torpédoborec John S. McCain. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketový torpédoborec John S. McCain. | foto: US Navy

SINGAPUR/PRAHA V 6:24 ráno japonského času (23:24 SEČ) se na východ od Singapuru srazil americký raketový křižník USS John S. McCain (DDG 56) s tankerem Alnic MC, plujícím pod vlajkou Libérie. Po srážce se zranilo pět amerických námořníků, 10 se jich pohřešuje. Probíhají pátrací a záchranné operace.

Šéf operací amerického námořnictva, admirál John Richardson, v pondělí nařídil „operační přestávku“ amerických plavidel po celé světě. Podle agentury AFP tak chce předejít dalším podobným incidentům.

Poškozený torpédoborec vlastními silami připlul na singapurskou základnu, záchranné práce v oblasti ale pokračují. Richardson v pondělním prohlášení zdůraznil, že šlo v krátké době o druhou kolizi tohoto typu v Pacifiku. „Tato tendence vyžaduje energičtější akci. Proto jsem požádal o operační přestávku všech našich flotil na celém světě,“ dodal Richardson. Sedmá flotila umístěná v Pacifiku má být navíc podrobena intenzivnímu prověřování.

Americký ministr obrany Jim Mattis v jordánském Ammánu upřesnil, že je třeba důkladněji vyšetřit, jakým způsobem námořnictvo provádí výcvik svých sil působících v okolí Japonska. Richardson podle Mattise nařídil širší vyšetřování incidentů.

Americký válečný torpédoborec John S. McCain, který má ve výzbroji 90 dálkově naváděných střel, se s obchodní lodí srazil, když mířil do singapurského přístavu. Časně ráno se srazil s ropným tankerem Alnic MC dlouhým 183 metrů, který plul pod liberijskou vlajkou.

21.srpna 2017 v 01:56, příspěvek archivován: 21.srpna 2017 v 02:42

NBC NEWS: USS McCain collided with Alnic MC, a tanker built in 2008 that flies under the Liberian flag. https://t.co/DBRjV9PlTY


Sedmá flotila, jejíž součástí je i zmíněné americké válečné plavidlo, v pondělí oznámila, že poškozeným trupem pronikla do torpédoborce voda. Ta pak zaplavila několik oddílů. „Kvůli vážnému poškození trupu byly zaplaveny přilehlé oddíly včetně ubikací pro posádku, strojovny a komunikačních místností,“ uvedla flotila v prohlášení s tím, že dalšímu šíření vody v podpalubí se námořníkům podařilo zabránit.

Na místě zasahují singapurské vojenské, policejní a záchranářské vrtulníky a lodě. Americké námořnictvo nasadilo vrtulníky SH-60 Seahawk a konvertoplány MV-22 Osprey z výsadkové lodi USS America. Záchranné akci asistuje pobřežní stráž a malajské složky, protože ke srážce došlo v malajských vodách Jihočínského moře.

Torpédoborce John S. McCain po kolizi.

Torpédoborce John S. McCain po kolizi.

Torpédoborec USS John S. McCain je pojmenován po dvou admirálech stejného jména - dědečkovi a otci současného republikánského senátora Johna McCaina. Podle údajů amerického námořnictva byla loď, která patří k jeho 7. flotile a jejíž posádku tvoří obvykle 230 námořníků, po srážce schopna další plavby. JohnMcCain na twitteru uvedl, že se za námořníky modlí.

Pátrání po pohřešovaných členech posádky pokračuje

Čtyři zranění američtí námořníci byli letecky evakuováni z paluby a přepraveni do nemocnice, nikdo z nich podle námořnictva není v ohrožení života.

Pátrání po pohřešovaných členech posádky pokračuje. Záchranných prací se vedle amerických plavidel a vrtulníků účastní i singapurská námořní a pobřežní stráž a také malajsijské a indonéské složky.

21.srpna 2017 v 02:02, příspěvek archivován: 21.srpna 2017 v 02:51

Cindy & I are keeping America's sailors aboard the USS John S McCain in our prayers tonight - appreciate the work of search & rescue crews https://t.co/jzk9giXbfg

Tanker převážel 12 tisíc tun ropy, ta při srážce do moře neunikla, potvrdila jeho posádka telefonicky agentuře Reuters. Podle informací singapurských úřadů na tankeru nejsou žádní zranění a lodní provoz v oblasti není narušen.

Letos v červnu zahynulo sedm amerických námořníků při srážce torpédoborce Fitzgerald s nákladní lodí plující pod filipínskou vlajkou v japonských vodách poblíž přístavu Jokosuka. Na americkém plavidle bylo přes 200 námořníků a většina z nich spala v kabinách, z nichž některé zaplavila voda.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz