19. září 2017 12:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruský vrtulník prý raketami při cvičení zasáhl novináře. Těsně před příjezdem Putina

Vrtulník typu Kamov Ka-52 na archivním snímku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrtulník typu Kamov Ka-52 na archivním snímku. | foto: wikimedi/Alexandr Shukhov

MOSKVA Mluvčí Kremlu v úterý odmítl komentovat nehodu na vojenských manévrech Západ 2017, kde na cvičišti u Petrohradu, ještě před příjezdem prezidenta Vladimira Putina, rakety z bitevního vrtulníku prý zasáhly a zranily dva novináře. „Tuto otázku je třeba položit ministerstvu obrany, a ne prezidentské kanceláři,“ řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Ministerstvo obrany se dosud nevyjádřilo.

„Zprávy o salvě do davu novinářů jsou hloupost a provokace,“ ujistil západní vojenský okruh podle agentury TASS. Záběry se zásahem civilních vozů raketami z vrtulníku podle vojáků nebyly natočeny na nynějším cvičení Západ 2017, ale při jiném výcviku, a ani tehdy nebyl nikdo zraněn.

Rakety vzduch-země z bitevního vrtulníku Kamov Ka-52 prý byly odpáleny omylem. Podle serveru 66.ru dva lidé z řad přihlížejících diváků - nejspíše zástupci médií - byli vážně zraněni a nejméně dvě auta shořela. K nehodě prý došlo během nácviku před samou ukázkou.

Není zcela jasné, kdy vlastně k nehodě došlo; podle některých médií se tak stalo krátce před Putinovým příjezdem, podle jiných již v sobotu a podle armády ničily bitevní vrtulníky Mi-28N a Ka-52 raketami pozemní cíle na cvičišti Lužskij v neděli.

Putin sledoval velké manévry Západ 2017 v prostoru Lužskij u Petrohradu v pondělí, a to za velikého lijáku, takže podle vládního listu Rossijskaja gazeta letectvo ze země vidět nebylo. Nicméně velitel 6. letecké armády, generál Alexandr Duplinskij hlásil, že piloti splnili všechny úkoly na výtečnou. Deník si rovněž povšiml velice realistické ukázky evakuace raněných.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz