Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rakety v Kaliningradu nemáme. Zatím, řekl Putin

Svět

  11:26
MOSKVA - Moskva ještě nerozhodla o rozmístění raket Iskander v Kaliningradské oblasti na západě Ruska v reakci na protiraketový štít, který budují USA v Evropě. Prohlásil to na čtvrteční tiskové konferenci v Moskvě ruský prezident Vladimir Putin. Ruské ministerstva obrany nicméně počátkem týdne tvrdilo, že Iskandery v Kaliningradu skutečně jsou.

Vladimir Putin foto: ČTK

"Za prvé, zatím jsme takové rozhodnutí neučinili, ať se (na Západě) uklidní. Za druhé, nikoho chránit není třeba. Jen není nutné nikoho provokovat k odvetným krokům," reagoval Putin na dotaz týkající se informací, že Rusko už má Iskandery v Kaliningradu.

Podle jeho vyjádření tyto rakety nejsou jediným způsobem ochrany a reakce na hrozící nebezpečí. "Iskander je pouze jedním z prvků možné odpovědi, a to zdaleka ne nejúčinnější. I když ve své kategorii je to nejúčinnější zbraň na světě," řekl.

ČTĚTE TAKÉ:

Na Západě vypukl poprask poté, co německý list Bild v neděli napsal, že Rusko v Kaliningradské oblasti rozmístilo rakety Iskander-M v reakci na budovaný americký protiraketový štít. Deník uvedl, že rakety s dosahem zhruba 500 kilometrů mohou nést konvenční či jaderné hlavice a dokážou zasáhnout prakticky kterýkoli cíl na území Polska. Z Kaliningradské oblasti do Berlína je to vzdušnou čarou 527 kilometrů (více čtěte ZDE).

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov následující den sdělil, že Iskandery v Kaliningradu jsou a že to neodporuje žádným mezinárodním dohodám. List Izvěstija přitom citoval nejmenovaný zdroj z ministerstva, který tvrdil, že Iskandery se v Kaliningradské oblasti nacházejí už půldruhého roku.

Ruský raketový systém Iskander

Ruský raketový systém Iskander

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...