Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Rakka. Metropole džihádistů, kde se z okupanta stává princ - a ze Syřana ponížený

USA

  6:00
RAKKA/PRAHA - V metropoli samozvaného chalífátu Islámský stát se objevují stále větší třídní rozdíly. Zatímco zahraniční bojovníci žijí jako „princové“, původní místní obyvatelstvo se stalo občany druhé kategorie. Mezi syrskými obyvateli Rakky a zahraničními džihádisty tak panuje nedůvěra a podezřívavost. Islamistické hlídky kontrolují lidi na ulici i jejich kontakty v telefonech.

Náborové středisko Islámského státu v syrské provincii Rakka (snímek zveřejněný extremisty v únoru 2015; autenticita ověřena agenturou AP). foto: ČTK

O rozdílech v životní úrovni a nedůvěře mezi oběma výše zmíněnými skupinami informoval server Middle East Eye s odvoláním na svědectví dvou mužů, kteří z Rakky nedávno uprchli do východního Turecka. Mnozí z evropských džihádistů, kteří přijeli bojovat pod černou vlajkou chalífátu, zveřejňují na svých twitterových účtech snímky, jež sem mají přilákat další jejich krajany. Jeden z britských islamistů například nedávno napsal, že i „hamburgery jsou v chalífátu lepší“.

Krutovláda džihádistů v Rakce. Syřany trestají ukřižováním

Uprchlíci z Rakky ale mluví jinak a cizince označují za okupanty. Podle Visáma, který se představil jen pseudonymem kvůli strachu z případné odplaty od sílících buněk IS v Turecku, žijí Syřané v atmosféře neustálých obav, nedůvěry a podezřívání.

„Přicházejí do internetových kaváren a chtějí vědět, s kým si píšete. Zabaví vám telefon, aby v něm zkontrolovali kontakty,“ řekl Visám, který z Rakky utekl asi před měsícem.

Škola Islámského státu (Tall Abjad,provincie Rakka. Snímek zveřejněný...
Kazatel Islámského státu a jeho publikum (Tall Abjad,provincie Rakka. Snímek...

Fronty na chleba vs. platy v dolarech

ROZHOVOR S UPRCHLICÍ Z RAKKY:

Místní Syřany trápí i chudoba, rostoucí ceny a dlouhý čas tráví ve frontách na chleba. Bojovníci IS přitom údajně mají až třikrát vyšší platy. Ty dostávají v dolarech, kdežto syrští civilisté berou mzdy ve slábnoucích syrských librách. Džihádisté prý tak mají vše, co potřebují, včetně elektřiny a lékařské péče zdarma.

Aktivisté také v minulých dnech zveřejnili na Twitteru snímek, na němž si islamisté dopřávají bohatou večeři v době ramadánu. Vedle ní pak dali několik fotografií dlouhých front na chleba, v nichž stojí místní civilisté.

„Oni si kupují ty nejlepší výrobky, Syřané musejí smlouvat o desetník,“ řekl Muhammad, další z uprchlíků žijících nyní v Turecku. „V Rakce se nyní vypráví vtip: egyptský bojovník IS si volá se svou matkou, která ho nabádá k návratu. On jí odpovídá: „V Egyptě bych byl jen čističem bot, tady jsem princ a můj syn bude synem prince.“

ON-LINE ROZHOVOR S ARABISTOU:

Tisíce bojovníků, kteří si zvolili život v hlavním městě chalífátu, přišly do Rakky i se svými rodinami, takže potřebovali i ubytování. Obsadili proto nejen domy po uprchlících, ale i žádané byty v nejlepších čtvrtích města, odkud násilím vyhnali původní obyvatele. V jednom případě islamisté zabavili domy bohatého vlastníka půdy, kterého obvinili ze sympatií k režimu Bašára Asada.

V ulicích kdysi provinčního města Rakka jsou nyní často slyšet cizí jazyky včetně francouzštiny, ale i severoafrické dialekty arabštiny. „Přicházejí ze zemí Perského zálivu, Tunisané, Libyjci. Jsou všude,“ citoval Middle East Eye jednoho z uprchlíků.

USA pátrají po Bagdádím

V Rakce pochopitelně sídlí i nejvyšší vedení chalífátu. Televize CNN ve čtvrtek informovala, že američtí představitelé v posledních týdnech vyhodnocovali zpravodajské informace mapující pohyb vůdce IS abú Bakra Bagdádího. Samozvaný chalífa měl být údajně v Rakce, zpravodajské informace ale nebyly tak přesné, aby armádě umožnily jeho zabití. Před třemi týdny však údajně zpravodajci ztratili stopu.

ABÚ BAKR BAGDÁDÍ

Bagdádí ale podle všeho vede Islámský stát i nadále, i když v minulých měsících přicházely zprávy o jeho zraněních, případně dokonce úmrtí. Američtí představitelé CNN řekli, že pokud zjistí Bagdádího úkryt v Rakce, pokusí se ho zneškodnit leteckým bombardováním. Vyslat speciální komando do hustě obydlené oblasti ležící hluboko na území ovládaném džihádisty by totiž bylo extrémně nebezpečné. Takový letecký úder by byl proveden velice rychle.

Existuje ale i druhá varianta, a tou je delší sledování teroristy, které by Američany dovedlo k jeho dalším kontaktům a zvýšilo pravděpodobnost úspěchu následného útoku. Tuto taktiku zvolily USA i několik měsíců předtím, než v roce 2011 zabily šéfa al-Káidy Usámu bin Ládina. Vojáci, kteří se tehdy zásahu zúčastnili, měli už měsíc předtím k dispozici čtyři stovky satelitních snímků.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!