Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rakouská ministryně práce odstoupila kvůli obvinění z plagiátorství

Svět

  22:06
Vídeň - Kvůli plagiátorské kauze v sobotu odstoupila rakouská ministryně práce Christine Aschbacherová. Čelila nařčením, že opsala části své dizertační práce na Slovenské technické univerzitě v Bratislavě (STU). Nedostatky našli experti i v její magisterské práci, informovala v sobotu rakouská tisková agentura APA. Aschbacherová dosud nařčení odmítala a tvrdila, že kritika jejích akademických prací je formou politického nátlaku.

Ministryně Christine Aschbacher odstoupila kvůli obvinění z plagiátorství. foto: Facebook: Christine Aschbacher

„Nepřátelství a politické útoky se nedotýkají pouze mě, ale i mých dětí a jsou pro mě nesnesitelné. To si kvůli ochraně rodiny už dál nemohu dovolit, a proto jsem se rozhodla odstoupit ze své funkce,“ uvedla 37letá lidovecká ministryně. V uplynulých dnech ji k rezignaci vyzývala rakouská opozice.

Expert a známý „lovec plagiátorů“ Stefan Weber dříve Aschbacherovou nařkl, že přinejmenším pětina textu její dizertace je zkopírovaná z jiných zdrojů bez uvedené citace. Aschbacherová odevzdala práci na bratislavské univerzitě v květnu loňského roku. Také diplomová práce, obhájená na vyšší odborné škole ve Vídeňském Novém Městě v roce 2006 vykazuje podle Webera „plagiáty, nepravdivé citáty a špatné znalosti němčiny“.

Demise podaná v důsledku plagiátorské kauzy představuje v Rakousku do značné míry novinku, uvádí APA. Na rozdíl od Německa, kde již plagiátorství zapříčinilo pád řady lidí z nejvyšších politických pater, má dosud alpská země jediný případ takové rezignace vrcholného politika. V roce 2017 odstoupil kvůli plagiátu z pozice ministra ve vládě spolkové země Štýrsko Christian Buchmann. V politické dráze nicméně lidovecký politik pokračuje a 1. ledna letošního roku se stal předsedou Spolkové rady, horní komory rakouského parlamentu.

V Česku plagiátorství zasáhlo druhou vládu Andreje Babiše, z níž v létě 2018 krátce po sobě z tohoto důvodu odstoupili ministryně spravedlnosti Taťána Malá a šéf resortu práce a sociálních věcí Petr Krčál.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat