Rakušané rozkrývají špionáž. Bulharka obracela veřejnost na stranu Ruska

Autor: ,
  11:42aktualizováno  11:42
V rukou rakouských úřadů loni v prosinci skončila občanka Bulharska, která je podezřelá, že se v Rakousku podílela na Ruskem řízené dezinformační kampani namířené proti Ukrajině, informovala rakouská zpravodajská služba DSN. Evropské země, které za ruské války proti Ukrajině podporují Kyjev, opakovaně upozorňují, že Moskva proti nim vede různé dezinformační a sabotážní operace.

Logo rakouské zpravodajské služby DSN | foto: Profimedia.cz

Podle rakouských úřadů existuje spojitost mezi touto ženou a buňkou tvořenou Bulhary, kterou soud v Londýně nedávno uznal vinnou ze špionáže ve prospěch Ruska. Cílem skryté ruské dezinformační kampaně v Rakousku prý bylo zmanipulovat veřejné mínění proti Ukrajině a ve prospěch Ruska, uvedla agentura APA.

Rakouští vyšetřovatelé na základě domovní prohlídky u zadržené Bulharky zjistili, že už krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 existovala v Rakousku aktivní buňka pracující pro Rusko, která v německy mluvících zemích, a hlavně v Rakousku, plánovala dezinformační kampaň. Jejím cílem bylo obrátit veřejné mínění proti Ukrajině a jejímu prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Členové buňky se své akce na internetu i v reálném prostředí snažili vydávat za aktivity proukrajinských aktivistů. Používali při tom motivy a symboly, které jsou veřejně odmítány. Šlo například o různá nacionalistická hesla.

Podezřelá Bulharka měla údajně za úkol dále rozesílat obsah, který dostávala z Ruska a dokumentovala provedené akce. Informace o nich předávala nejen do Ruska, ale i do Británie.

Rakouská veřejnoprávní rozhlasová a televizní stanice ÖRF na svých internetových stránkách připomíná, že tento případ je součástí rozsáhlého vyšetřování údajné špionáže ve prospěch Ruska. Tu prý organizoval bývalý rakouský manažer společnosti Wirecard Jan Marsalek, který zřejmě uprchl do Ruska. Rakouští vyšetřovatelé podezírají bývalé příslušníky nyní již neexistující kontrarozvědky, Egista Otta a Martina Weisse, že Marsalkovi předávali citlivé informace.

Rakouské úřady upozorňují, že šíření dezinformací může ovlivňovat volby, přispívat k politické nestabilitě a ohrožovat demokratickou společnost. „Nemůžeme dopustit, aby utváření veřejného mínění v Rakousku bylo řízeno zvenčí,“ řekl Jörg Leichtfried, státní sekretář na ministerstvu vnitra.