Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rakousko chce zrušit protikuřácký zákon ještě před zavedením. Katastrofa, míní odborníci

Kouření v restauraci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouření v restauraci. | foto: Shutterstock

VÍDEŇ/PRAHA Zákaz kouření v restauracích měl v Rakousku začít platit letos v květnu. Nová vláda složená z konzervativců a pravicové strany Svobodných chce ale zákon schválený v roce 2015 zrušit. Podle vicekancléře a předsedy Svobodných Heinze-Christiana Stracheho usiluje o zachování svobodné volby.

Strache, který je sám kuřákem, si myslí, že by restaurace a bary měly mít možnost svobodně se rozhodnout, zda chtějí zachovat oddělené prostory pro kuřáky, které v mnohých rakouských podnicích dosud fungují. Informoval o tom internetový server britské televize BBC.

Proti přístupu současné vlády se výrazně vymezují odborníci z oblasti zdravotnictví. Manfred Neuberger, bývalý profesor na Lékařské univerzitě ve Vídni, se domnívá, že by zrušení zákona představovalo „katastrofu pro veřejné zdraví“ a značilo by vítězství tabákového průmyslu. „Nová vláda udělala z Rakouska popelník Evropy,“ myslí si.

V Rakousku kouří mladí lidé víc než v jiných zemích

Podle Neubergera je kouření již teď mezi mladými Rakušany rozšířenější než v jiných bohatých státech, což považuje za ostudné. Průzkum Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) jeho slova potvrzuje. V roce 2013 byl ze všech 26 zkoumaných zemí největší výskyt kuřáků mezi dětmi mladšími patnácti let právě v Rakousku.

Vídeňská lékařská komora a Rakouská organizace pro boj s rakovinou iniciují petici, která má přimět vládu k přehodnocení jejího rozhodnutí. Thomas Szeheres, který stojí v čele Vídeňské lékařské komory, považuje postoj vlády za krok zpět. „Víme, že kouření způsobuje rakovinu a infarkt, a že v zemích, kde zákaz platí, je populace zdravější a zaměstnanci restauračních zařízení jsou chráněni,“ připomíná.

Kouření je součástí vídeňské kultury

Peter Dobcak z Vídeňské obchodí komory zrušení zákona naopak podporuje. Většina majitelů restaurací podle něj nemá problém s tím, když jejich zákazníci v podniku kouří. Zároveň upozorňuje na možné problémy s rušením nočního klidu v případě, že budou kuřáci z barů i v pozdních večerních hodinách „vykázáni“ na ulici.

Mnohé z věhlasných kaváren v centru Vídně již kouření zakázaly samy od sebe. Částečně jako přípravu na zákaz, zčásti i kvůli turistům z jiných zemí, kteří jsou na nekuřácké podniky zvyklé. Současná rakouská legislativa nařizuje velkým restauračním zařízením, aby vedle prostoru pro kuřáky vytvořily i oddělený prostor pro nekuřáky. Menší podniky si ovšem mohou vybrat, zda budou kuřácké či nekuřácké.

„Vídeňané věří, že jsou výjimeční, a kouření je významnou součástí jejich kultury,“ myslí si Peter Noeher, bývalý kuřák a návštěvník vídeňské kavárny Kleines.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!