Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Novým rakouským kancléřem bude Nehammer, Schallenberg končí po dvou měsících

Rakouský ministr vnitra Karl Nehammer (10. května 2021) foto: Profimedia.cz

Novým rakouským kancléřem se stane dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer. Povede i vládní lidovce (ÖVP) poté, co jejich bývalý předseda a exkancléř Sebastian Kurz oznámil, že se zcela stáhne z politického života.
  12:06aktualizováno  13:24

Nehammer nahradí ve funkci Alexandera Schallenberga, který přitom v čele rakouské koaliční vlády stanul teprve v říjnu. Schallenberg ve čtvrtek oznámil, že dá funkci k dispozici, jakmile si ÖVP vybere nového šéfa po Kurzovi.

„Není mým úmyslem a nikdy nebylo mým cílem převzít funkci spolkového předsedy nové lidové strany. Jsem přesvědčen, že oba úřady – šéfa vlády a předsedy podle hlasů nejsilnější strany Rakouska – by měly být urychleně opět sjednoceny v jedněch rukou,“ uvedl Schallenberg v písemném prohlášení.

Nebylo jisté, zda se vrátí na pozici ministra zahraničí, kterou zastával předtím, než se stal předsedou vlády. Nehammer oznámil, že jej chce zpátky. Jeho samotného ve funkci ministra vnitra nahradí Gerhard Karner. 

Nehammer též oznámil nového ministra financí, jímž bude Magnus Brunner. Ve čtvrtek rezignaci totiž oznámil dosavadní ministr financí Gernot Blümel. Učinil tak prý hlavně pro svou rodinu, která byla kvůli jeho politické činnosti opakovaně konfrontována s výhrůžkami smrtí, připustil ale též, že jej motivoval i čin Kurze, jehož byl blízkým spojencem. Blümel čelí obvinění v korupční kauze loterijní společnosti Casinos Austria.

Schallenberg nahradil Kurze ve funkci kancléře poté, co Kurz v říjnu odstoupil kvůli podezřením z úplatkářství a zpronevěry. Kurz ve čtvrtek naznačil, že obvinění je jeden z důvodů, proč se rozhodl úplně se stáhnout z politického života. Jako hlavní motiv ale zmiňoval narození syna a potřebu se věnovat rodině.

Státní zastupitelství ho i několik nejbližších kolegů vyšetřuje pro podezření, že v roce 2016 nechali za více než milion eur (přes 25 milionů korun) z peněz daňových poplatníků vypracovat průzkumy veřejného míněni zfalšované v Kurzův prospěch.To mělo zajistit postup mladého politika do čela strany i vlády.

Nehammer nyní čeká hodně práce nejen s napravováním pošramocené pověsti vlády. Podle pozorovatelů aktuální změny jen potvrzují, v jak slabé kondici se nyní Rakouská lidová strana nachází. Volby by teď podle průzkumů vyhrála SPÖ.

Kdo je nový kancléř?

Nehammer se narodil 18. října 1972 ve Vídni. Je ženatý, manželka Katharina byla v roce 2020 mluvčí rakouského ministerstva obrany. Má dvě děti.

Vystudoval politickou komunikaci na univerzitě v Kremži. Nehammer, který dosáhl vojenské hodnosti poručíka, pracoval mimo jiné jako instruktážní školitel pro informační důstojníky na ministerstvu obrany a jako školitel pro strategickou komunikaci pro různé instituce.

V letech 2016 až 2018 generálním tajemníkem lidoveckého svazu zaměstnanců a zaměstnavatelů ÖAAB, od roku 2018 do 2020 generálním tajemníkem ÖVP, v letech 2017 až 2020 byl poslancem Národní rady, dolní komory rakouského parlamentu.

Odl ledna 2020 zastává ve vládě lidovců a Zelených funkci ministra vnitra. Je znám přísným postojem k migraci. 

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat