Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rakousko kvůli migrační krizi přiškrtí hranici s Itálií

Rakouská hranice (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakouská hranice (ilustrační snímek). | foto: Reuters

VÍDEŇ/ŘÍM Rakousko zpřísní hraniční kontroly v Brennerském průsmyku nejpozději 1. června. Podle agentury APA to v úterý uvedl ministr obrany Hans Peter Doskozil. V pondělí zahájili Rakušané na brennerské dálnici výstavbu kontrolního stanoviště a plotu. Itálie i Evropská komise rozhodnutí Vídně kritizují.

Končící rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová před časem oznámila, že alpská republika v případě většího tlaku migrantů směřujících na její území nejspíše zavede přísnější kontroly na hranicích, aby proud uprchlíků zpomalila nebo úplně zastavila.

Kromě hranice se Slovinskem, kde přísnější režim panuje již nyní, by se mělo nové opatření dotknout především hranice s Itálií. Brennerská dálnice, která stejnojmenným průsmykem prochází, je přitom jedním z hlavním evropských tahů.

U dálnice by měla vzniknout zastřešená kontrolní stanoviště, aby policisté mohli pracovat i v nepříznivém počasí. Součástí stavebních opatření by měl být i plot. Kromě přísnějších kontrol by podle plánů Vídně měla přímo na hranicích probíhat s migranty i zrychlená azylová řízení.

Hraniční přechod Brenner/Brennero mezi rakouskem a Itálií.
Rakouský policista kontroluje idenitifkační doklady migrantů, než jim povolí...

Jako Spielfeld

Podle Doskozila by měl režim na přechodu v Brennerském průsmyku připomínat ten u Spielfeldu na rakousko-slovinské hranici, kde Vídeň loni vybudovala komplex pro registraci migrantů včetně dva a půl metru vysokého plotu, který má usměrňovat pohyb migrantů.

Rakousko očekává, že se kvůli uzavření takzvané balkánské trasy opět zvýší migrační tlak na Itálii. Tam by letos podle italských odhadů mohlo přes Středozemní moře z Libye dorazit až 300 000 lidí.

Rakouský kancléř Werner Faymann po úterním jednání vlády označil zpřísnění kontrol na hranici s Itálií za něco, co si Vídeň nepřeje, ale co je „nezbytné a správné“.

„Vláda ve Vídni by si měla své rozhodnutí rozmyslet, neboť odporuje smyslu evropských smluv a přátelství, které Itálii a Rakousko spojuje,“ uvedl italský státní tajemník pro evropské záležitosti Sandro Gozi. „Problémy nelze řešit stavbou improvizovaných zdí,“ dodal.

Rakousko kvůli rozhodnutí zpřísnit režim na hranicích s Itálií dnes ve Štrasburku kritizoval také evropský komisař pro migraci a vnitro Dimitris Avramopulos. Podle něj nejde o „správné řešení“.

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Prémium, kočka, jak vytvořit vztah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...