Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rakousko se potřetí úplně uzamkne. Od konce příštího týdne začne platit přísná karanténa

Sebastian Kurz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sebastian Kurz. | foto: Helmut FohringerReuters

Vídeň Rakousko zavede od konce příštího týdne přísná plošná opatření proti šíření koronaviru. Od soboty 26. prosince nebudou smět otevřít obchody kromě těch, které prodávají zboží každodenní potřeby. Znovu uzavřeny budou i služby s těsným tělesným kontaktem. Školy přejdou od 7. do 15. ledna na distanční výuku. Oznámil to rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Otevření lyžařských areálů má být věcí jednotlivých spolkových zemí. Na lanovkách a vlecích bude platit povinnost mít nasazený respirátor třídy FFP2, oznámil vicekancléř Werner Kogler.

Rakousko se kvůli trvale vysokým nárůstům nově infikovaných koronavirem uzamkne po 11 dnech do dalšího, už třetího takzvaného lockdownu, kdy bude omezena velká část služeb s cílem omezit setkávání lidí.

V zemi se opět uzavře většina obchodů a otevřít budou smět opět 18. ledna společně s restauracemi, školami, muzei a divadly, uvedla rakouská vláda v pátečním prohlášení. Restaurace či hotely tak zůstanou zavřené nejméně o týden déle, než se původně plánovalo.

Vycházet ven budou smět Rakušané v období třetího lockdownu opět jen v odůvodněných případech, jako jsou procházky, cesty do zaměstnání nebo nákupy. Platit to bude i na silvestra.

Až do 24. ledna bude lockdown platit pro lidi, kteří nebudou otestováni na koronavirus během druhé fáze hromadného testování ve dnech 15. až 17. ledna. Agentura APA píše, že účast na tomto testování vlastně nebude dobrovolná, protože kdo bude chtít od 18. ledna navštěvovat obchody, kulturní zařízení nebo restaurace, bude se muset prokázat negativním testem.

Testovaní lidé se navíc budou opět smět setkávat s lidmi z jiné domácnosti. Rakouská vláda doufá, že brzy budou mít lidé možnost si testy provádět sami doma. Policie bude podle Kurze od 18. ledna namátkově kontrolovat, zda lidé navštěvující kulturní akce nebo restaurace skutečně jsou testovaní. Lidé bez testů budou smět pouze do práce nebo na nákupy potravin, ale pouze s respirátory FFP2.

Lyžařské vleky a lanovky mohou navzdory lockdownu zůstat v provozu, ale lyžaři budou muset mít nasazeny respirátory třídy FFP2. Spustit provoz mohou už 24. prosince, ale vzhledem k uzavřeným hotelům, restauracím a barům jich prakticky budou moci využívat jen místní.

„Je to jediná možnost, jak v dobách pandemie opět otevřít turismus, kulturu a gastronomii, a zároveň zabránit tomu, aby čísla opět explodovala,“ řekl k opatřením Kurz na tiskové konferenci. Zdůraznil, že Vánoce ještě Rakušané stráví, „jak bylo plánováno“, ale poté budou opatření zpřísněna, aby se stlačil počet nově infikovaných na 100 000 obyvatel za sedm dní pod stovku, za poslední týden přitom byla tato hodnota na 206. Přes Vánoce bude povoleno setkání až deseti lidí z deseti různých domácností.

Rakouská vláda uvolnila předchozí restrikce po pouhých třech týdnech platnosti 7. prosince. Otevřít opět mohly obchody, školy či muzea, zatímco gastronomické provozy nebo hotely zůstaly zavřené. Epidemii se přibrzdit nepodařilo. V poslední době přibývá v devítimilionové zemi přibližně 2600 nově infikovaných denně a téměř 120 mrtvých.

Zpřísnění opatření proti šíření koronaviru ohlásilo také Švýcarsko. Od příštího úterý budou i v této alpské zemi muset zavřít restaurace, kina, muzea nebo sportovní zařízení, ale obchody a také lyžařské areály mohou zůstat navzdory kritice ze zahraničí otevřené. Jednotlivé kantony však mohou lyžařské oblasti zavřít. Pokud se situace v příštím roce nezlepší, přijdou další zpřísnění, varovala švýcarská prezidentka Simonetta Sommarugaová.

Švýcarsko, které má 8,6 milionu obyvatel, patří mezi země s nejvyššími nárůsty infekce v poměru k počtu obyvatel v Evropě. V poslední době tu každý den přibývá přes 4000 případů nákazy a více než stovka souvisejících úmrtí.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo
Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo

Opět tu máme pravidelnou soutěž pro ty, kdo rádi píší příběhy. Napište nám jeden během dubna. Tři z vás odměníme kosmetickým vybavením značky Linteo.