Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rakousko odhalilo tureckého špióna. Podobnou činnost nebudeme tolerovat, vzkazují Rakušané Ankaře

Špionáž (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Špionáž (ilustrační snímek). | foto: Shutterstock

Vídeň  Rakousko odhalilo člověka, který prováděl špionáž pro tureckou tajnou službu. Dotyčná osoba se přiznala a Rakousko se na ni chystá podat žalobu. Úřady vyšetřují další možné výzvědné aktivity. Informoval o tom v úterý bez dalších podrobností rakouský ministr vnitra Karl Nehammer, který varoval Ankaru, že takovou činnost nebude Vídeň tolerovat.

Odhalení přišlo po rozsáhlém policejním vyšetřování násilných potyček mezi tureckými a kurdskými skupinami v červnu ve Vídni.

Jedna osoba se plně doznala k tomu, že byla „najata tureckou tajnou službou, aby špehovala jiné turecké občany a rakouské občany“ tureckého původu, řekl v úterý Nehammer. Rakouské justiční úřady podle něj podají na dotyčného člověka žalobu kvůli špionáži.

Nehammer k dotyčné osobě nesdělil žádné podrobnosti, takže není jasné ani to, zda jde o muže, či ženu a jaké je národnosti. Podle serveru Krone.at je to žena.

Známo je to, že v Turecku se osoba nacházela ve vazbě a tamní úřady s ní uzavřely dohodu, že za propuštění bude v Rakousku sledovat osoby tureckého původu či občanství.

Podle Nehammera bylo v Turecku od roku 2018 zadrženo více než 30 Rakušanů a existují indicie, že turecká tajná služba se je pokoušela rekrutovat.

„Pro tureckou špionáž není v Rakousku místo. V Rakousku není místo pro turecké zasahování do svobody a základních práv. Proti tomu budeme rozhodně bojovat,“ ujistil Nehammer a dodal, že o záležitosti byl informován Europol i předsednictví EU.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.