Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Rakousko chystá vysoké pokuty pro neočkované, v přepočtu zaplatí až 91 tisíc korun

Policejní kontroly prodělaného očkování před jedním z vídeňských obchodních domů (16. listopadu 2021) foto: Reuters

Lidé, kteří nejsou očkovaní proti nemoci covid-19, budou v Rakousku nejspíše od února čelit hrozbě pokuty až do výše 3600 eur (91 500 korun). Vyplývá to z návrhu zákona o povinném očkování, který představila rakouská vláda. Podle ní budou vakcinaci muset podstoupit všichni lidé starší 14 let.
  15:28

Ve zkráceném procesu bude stát trestat neočkované pokutou 600 eur ( 15 260 korun), v řádném pak částkou 3600 eur. Podle ministryně pro ústavnost Karoliny Edstadlerové se lidé budou moci zaplacení pokuty vyhnout tím, že se dodatečně nechají očkovat.

Výjimku z očkovací povinnosti budou mít děti do 14 let, těhotné ženy, lidé s lékařským potvrzením o nevhodnosti očkování jakož i uzdravení z covidu-19 po dobu 180 dní od onemocnění.

Naočkováno je v devítimilionovém Rakousku momentálně zhruba 68 procent populace a podle Edstadlerové se hrozba postihů týká zhruba milionu lidí. Úřady budou podle ní každé při měsíce porovnávat registr obyvatel se seznamem očkovaných a poté vyzývat neočkované k vakcinaci. První kontrola je naplánovaná na 15. března.

Rakouská vláda v listopadu oznámila, že očkování bude povinné od 1. února. Příslušný zákon podle Edstadlerové podporují čtyři z pěti parlamentních stran v Rakousku – kromě vládních lidovců (ÖVP) a Zelených též opoziční sociální demokraté (SPÖ) a liberální strana NEOS. Proti jsou naopak krajně populističtí svobodní (FPÖ), v sobotu se ve Vídni uskuteční další demonstrace proti očkovací povinnosti.

Zákon bude zpočátku platit dva roky. Podle ministra zdravotnictví Wolfganga Mücksteina nebyla stanovena žádná hranice, po jejímž překročení by povinnost očkování byla zrušena.

20. listopadu 2021

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat