4. dubna 2019 15:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rakousko propustilo Iráčany, které vydala česká policie. Podezření z terorismu se nepotvrdilo

Soud v pátek po třicetiletém Iráčanovi poslal do vazby i jeho o tři roky mladší... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud v pátek po třicetiletém Iráčanovi poslal do vazby i jeho o tři roky mladší... | foto:  Michal Šula, MAFRA

Vídeň Dva Iráčané, které česká policie tento týden vydala Rakousku kvůli podezření z terorismu, byli propuštěni. Během vyšetřování a výslechů se podezření nepotvrdilo. Třicetiletý muž a o tři roky mladší žena čelili obvinění z účasti na teroristické skupině a financování terorismu.

Amar Rahím Mahmúd Mahmúd a Rijám Šukrí Salí Badríová byli podezřelí, že dvěma dalším Iráčanům žijícím ve Vídni pomáhali při teroristických útocích na železniční infrastrukturu v Německu. Hlavní podezřelý, 42letý Kajsar A., a jeho žena jsou od minulého čtvrtku v rakouské vyšetřovací vazbě.

Po zatčení dvojice z Iráku na pražském ruzyňském letišti minulý týden rakouský ministr vnitra Herbert Kickl mluvil o „teroristické buňce“. To, že by s ní tito dva Iráčané měli něco společného, se nepotvrdilo. „Nic nesvědčí o tom, že by šlo o trestný čin terorismu,“ uvedla ve čtvrtek mluvčí vídeňského státního zastupitelství Nina Busseková.

Rakouská a německá policie vyšetřuje čtyři případy útoků na železnici v Bavorsku a Berlíně. Kajsar A. se prý snažil způsobit velká vlaková neštěstí. Kvůli technickým chybám mu ale jeho plány nevyšly.

ČTK