Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rakousko rehabilitovalo dezertéry z nacistického wehrmachtu

V Rakousku přijatý zákon anuluie veškerá soudní usnesení, která se týkala vojenských dezertérů nebo odbojářů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Rakousku přijatý zákon anuluie veškerá soudní usnesení, která se týkala vojenských dezertérů nebo odbojářů. | foto: Shutterstock

VÍDEŇ Rakouský parlament po 64 letech rehabilitoval dezertéry z nacistického wehrmachtu. Většinou poslanců vládní koalice - sociálních demokratů a lidovců - přijal ve středu večer zákon rušící rozsudky nacistických soudů nad vojáky, kteří odmítli bojovat za vůdce a velkoněmeckou říši, k níž tehdy Rakousko patřilo.

Usnesení podpořili také Zelení, proti byly obě pravicově populistické strany - Svobodní (FPÖ) a Svaz pro budoucnost Rakouska (BZÖ). Zákon ukončuje šest desítek let debat, odkladů a vytáček, které obdobné snahy dosud brzdily. "Vzhledem k tomu, že od konce války uběhlo již 64 let, jde o rozhodnutí ryze symbolické," prohlásila ministryně spravedlnosti Claudia Bandionová-Ortneová.

Rehabilitace se týká Rakušanů i cizinců
Přijatý zákon anuluje veškerá usnesení soudů SS, vojenských soudů a zvláštních soudů z doby války, která se týkala vojenských dezertérů, odbojářů, odmítačů služby z důvodu svědomí a dalších údajných zrádců. Dále ruší rozsudky těchto tribunálů, které odsuzovaly osoby s dědičným handicapem ke sterilizaci nebo k potratům na základě zákonů o čistotě rasy.

Rehabilitace se týká jak Rakušanů, tak cizinců, pokud byli odsouzeni na nynějším rakouském území.

Rozsudky týkající se homosexuality se posoudí zvlášť
Pouze rozsudky týkající se homosexuality nebyly rehabilitovány ploště, ale budou posuzovány případ od případu. Stalo se tak s cílem nezprostit viny za případy zneužívání nezletilých, které jsou trestné i v současnosti.

Rakousko středečním usnesením následovalo Německo, které nacistické verdikty nad válečnými dezertéry zrušilo už v roce 2002. Počátkem září pak německý Spolkový sněm rehabilitoval také takzvané válečné zrádce z té doby.

Byli to lidé obvinění z obchodování na černém trhu, jiného politického smýšlení či podpory válečných zajatců a Židů; i na ně byly uplatňovány vojenské zákony.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Mňága a Žďorp, ilustrační foto  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Mňága a Žďorp, ilustrační foto  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Mňága a Žďorp, ilustrační foto  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!